Článek
„Check Point detekuje tisíce útoků, od 11. března se počet pokusů o zneužití zvýšil desetinásobně,“ prohlásil Pavel Krejčí, bezpečnostní výzkumník v Check Pointu.
Podle něj útoky zasáhly především USA (17 % všech pokusů o zneužití zranitelností), následují Německo (6 %), Spojené království (5 %), Nizozemsko (5 %) a Rusko (4 %). Nárůst útoků nicméně pokračuje i v České republice.
Situace se zhoršuje. Hackeři napadli v Česku stovky serverů
To potvrzují i data antivirové společnosti Eset, která jen v tuzemsku objevila na 500 napadených poštovních serverů. A to za necelé dva týdny od objevení zranitelnosti.
„Příčiny této situace spatřujeme mimo jiné ve velkém počtu serverů, které jsou takzvaně vystavené do internetu. Zároveň se v Česku fyzicky nachází poměrně významný počet IT infrastruktur řady globálních společností, což v konečném důsledku naši situaci ve srovnání s ostatními zeměmi zhoršuje,“ vysvětlil Miroslav Dvořák, technický ředitel české pobočky Esetu.
Check Point dále zjistil, že 23 % útoků směřovalo na vládní organizace a vojenský sektor. 15 % útoků cílilo na výrobní sektor a zasažena byla i další odvětví, například bankovnictví a finanční služby (14 % útoků), softwarové organizace (7 %) a zdravotnictví (6 %).
Na nic nečekejte a bezodkladně aktualizujte, reagoval NÚKIB na chybu Exchange Serveru
Před zranitelností Exchange Serveru přitom varovali bezpečnostní experti již předminulý týden. Tyto zranitelnosti umožňují přístup k e-mailovým schránkám na serveru a následné vzdálené spuštění kódu. Zároveň Microsoft upozorňuje, že tyto zranitelnosti jsou aktuálně aktivně zneužívány.
V Česku bylo kvůli chybám Exchange Serveru napadeno ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) a také servery České správy sociálního zabezpečení. Ještě v minulém týdnu bylo přitom v Česku na 3000 zranitelných serverů.