Článek
„Podvodná zpráva vzbuzuje dojem, že byla zaslána Českou spořitelnou, součástí zprávy je přiložený aktivní odkaz, který po kliknutí vyžaduje citlivé údaje a může nakazit váš počítač virem,“ varovali zástupci České spořitelny.
E-mail, který se v poslední době hojně šíří internetem, je navíc psán prakticky bez gramatických chyb a celý je v češtině.
„Věnujte proto zvýšenou pozornost emailovým zprávám, které dostáváte, především pak přílohám a aktivním odkazům, které tyto zprávy obsahují. Pokud máte podezření, že jste takový e-mail obdrželi, neotvírejte jeho přílohy ani neklikejte na aktivní odkaz a ihned kontaktujte Klientskou linku České spořitelny na bezplatném telefonním čísle 800 207 207,“ poradili zástupci banky.
Obelstít dokážou i zabezpečení přes SMS
Na pozoru by se měli mít klienti i dalších bank. Není totiž vyloučeno, že podvodnou zprávu kyberzločinci upraví a budou se vydávat za jiné finanční instituce.
Stoprocentní ochranu před podobnými podvody nepředstavují ani potvrzovací SMS zprávy. Nezvaného návštěvníka totiž počítačoví piráti dokážou v dnešní době propašovat i do chytrého telefonu a celý proces zabezpečení s jeho pomocí obelstít.
Stejnou taktiku použili podvodníci na začátku prosince, kdy lidem nabízeli bezpečnostní aplikaci pro zabezpečení jejich bankovního účtu.
Vánoce jsou pro piráty žně
Nová vlna útoků nepřichází s velkou pravděpodobností vůbec náhodou. Kyberzločinci se totiž snaží využít nepozornosti lidí a stresu, který v předvánočním období obecně panuje. Nachytat se tak snadno mohou i lidé, kteří jsou za jiných okolností velmi ostražití.
Na to, že jsou Vánoce pro počítačové piráty doslova žně, upozornili bezpečnostní experti již dříve. [celá zpráva]