Článek
Za útokem stojí bezejmenná skupina, kterou bezpečnostní experti pojmenovali CyberVor (Kybernetický zloděj). Tento gang počítačových pirátů měl napadnout více než 420 tisíc internetových stránek a FTP serverů.
„Se stovkami tisíc zasažených míst zahrnuje seznam prakticky všechna průmyslová odvětví po celém světě, stejně tak ale i množství malých či dokonce osobních webových stránek,“ vysvětlují bezpečnostní experti, jak se hackerům podařilo získat více než miliardu přihlašovacích údajů.
KOMENTÁŘ DNE:
Lyžařské Nagano - Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>
Právě to, že se hackeři nezaměřovali pouze na velké společnosti, výzkumníky znepokojuje. „Bez pochybností to nebyl nájezd na velké společnosti, místo toho se zaměřili na všechny stránky na internetu,“ stojí ve zprávě Hold Security.
Jaké konkrétní weby nebo firmy byly útokem zasaženy, však zatím zástupci Hold Security neprozradili kvůli probíhajícímu vyšetřování. S ohledem na velké množství odcizených účtů není vyloučeno, že postiženi budou i uživatelé z Česka.
Hesla nakupovali i na černém trhu
Podle bezpečnostních expertů gang kybernetických nájezdníků budoval obří databázi přihlašovacích údajů. Nezanedbatelné množství z nich nakoupili od ostatních hackerů na černém trhu.
Již nyní existují důkazy, že odcizené databáze přístupových údajů byly zneužity při útocích na e-mailové poskytovatele, sociální média i další webové stránky. CyberVor hesla využíval k šíření spamu i k infikování legitimních systémů škodlivými kódy.