Článek
Rogozin nicméně odmítl tvrzení hackerů, že Rusko ztratilo kontrolu nad špionážními satelity. „Všechny útoky automaticky odrazil bezpečnostní systém, ruská řídicí centra pracují v běžném režimu,“ prohlásil šéf vesmírné agentury.
Hackeři nicméně už v noci z úterý na středu na Twitteru zveřejnili snímky z administračního rozhraní serverů agentury, které potvrzují, že byly skutečně mimo provoz. I když nyní má již patrně Moskva nad systémy opět kontrolu, útok byl podle zveřejněných snímků úspěšný.
JUST IN: Hacking group 'NB65', affiliated with #Anonymous has shut down the Control Center of the Russian Space Agency 'Roscosmos'. #Russia has no more control over their own Spy-Satelites. #OpRussia#OpKremlin #FreeUkraine #FckPutin pic.twitter.com/1iZBDN48rw
— Anonymous TV 🇺🇦 (@YourAnonTV) March 1, 2022
Rogozin agentuře TASS řekl, že „materiály o pokusech provést hackerské útoky“ předá tajné službě FSB, generální prokuratuře a vyšetřovacímu výboru. „Jednalo se o vážnou akci hackerů. Je to v podstatě zločin, který musí být přísně potrestán,“ prohlásil šéf vesmírné agentury.
„Vyřazení kosmického uskupení z provozu jakékoli země je casus belli, tedy důvod k vyhlášení války,“ burcoval Rogozin.
Vyřadit počítačové systémy Roskosmosu z provozu se podařilo konkrétně hackerské skupině NB65, která je k Anonymous přidružená. Toto hnutí se již v minulém týdnu jasně postavilo na stranu Ukrajiny. „Celá skupina Anonymous je oficiálně v kybernetické válce proti ruské vládě,“ uvedli hackeři na Twitteru.
Rusům jsme vyřadili špionážní satelity, jedou naslepo, hlásí Anonymous
Útoky se stupňují
Několik ruských cílů vyřadili z provozu již během čtvrtka a pátku. Využili k tomu útok typu DDoS (Distributed Denial of Service), který má vždy stejný scénář. Stovky tisíc počítačů začnou přistupovat v jeden okamžik na konkrétní server. Ten zpravidla nezvládne tak vysoké množství požadavků zpracovat a spadne. Pro běžné uživatele se pak takto napadená webová stránka tváří jako nedostupná.
Podle serveru ABC News byly vyřazeny z provozu také weby Kremlu, ruské vlády a weby ruského ministerstva obrany. Přesně tímto způsobem vyřadili opakovaně z provozu také webové stránky stanice RT, dříve známé jako Russia Today. Ta podle jejich prohlášení „šíří ruskou vládní propagandu“. Více než čtvrtina IP adres, které byly k útoku použity, pocházela ze Spojených států.