Článek
„Tady je seznam ruské armády, která byla dislokovaná v Buči,“ uvedli hackeři na Twitteru s tím, že v seznamu jsou „jména, hodnosti i údaje o pasech Rusů sloužících v 64. motostřelecké brigádě, která obsadila Buču před 31. březnem“.
List of Russian military stationed in Bucha (51460).
— Anonymous • News🌐 (@Anonymous_Link) April 4, 2022
The names, ranks and passport details of Russians serving in the 64 Motor Rifle Brigade which occupied Bucha prior to March 31.
🔗https://t.co/vnObrJEzNK#OpRussia #Anonymous pic.twitter.com/JogcCDIhnT
Dokument si z Twitteru může stáhnout kdokoliv.
Ke zprávě na Twitteru zároveň připojili odkaz na stažení PDF dokumentu, aby údaje o ruských „řeznících“ mohl stáhnout kdokoliv.
Ten má celkem 87 stránek, přičemž údaje o všech ruských vojácích jsou rozřazeny do přehledné tabulky. Celkem je v ní 1648 vojenských záznamů.
Satellite imagery from @maxar dated March 19 shows bodies on the street in Bucha, posted by @nytimes. https://t.co/FZG5a5IPxK
— Benjamin Strick (@BenDoBrown) April 4, 2022
pic.twitter.com/Iiy0bgWhqs
Deník New York Times zveřejnil satelitní záběry ukrajinské Buči před a po ruské invazi. Na záběrech jsou jasně vidět mrtvá těla v ulicích města už 19. března, tedy v době, kdy ruští okupanti měli město stále pod kontrolou.
Jak se hackeři z hnutí Anonymous k dokumentu dostali, zatím neprozradili. Ověřit pravost dat z dalšího nezávislého zdroje není možné.
Uživatelé na Twitteru se ale sami pustili do mravenčí práce a začali podle zveřejněného seznamu dohledávat ruské vojáky a zveřejňovat jejich fotografie, které získali prostřednictvím sociálních sítí, ale například i fotek přímo z ukrajinských bojišť.
Get him! pic.twitter.com/79zS8R9p6H
— MsAausS 🇺🇦🕊️ (@Frau_Trockenbau) April 4, 2022
Uživatelé Twitteru sami dohledávají vojáky, kteří jsou zodpovědní za masakr v Buči.
Hackeři volají po vendetě
Bezprostředně po masakru v Buči hackeři vyzvali k vendetě. „Anonymous neodpouští a nezapomíná.
Brutalitu vůči civilistům v Buči nelze odpustit a nebude zapomenuta. Bratři a sestry, nyní je čas zintenzivnit útoky na Putina a všechny válečné zločince, dokud nebude dosaženo spravedlnosti,“ uvedli hackeři na Twitteru.
Podobných výzev je přitom na sociálních sítích nepočítaně.
„Je to genocida, Putin musí být zastaven hned teď!“ burcoval jeden z dalších hackerských účtů, který se hlásí k hnutí Anonymous. Jak přesně by měla vendeta za masakr civilistů v Buči vypadat, hackeři zatím neprozradili.
Během pondělí hackeři opakovaně vyzvali nadnárodní společnosti, které stále ještě působí v Rusku, aby ukončili své podnikatelské aktivity – v opačném případě se stanou terčem jejich útoků.
„Jaké další důkazy potřebují nadnárodní společnosti, které v Rusku stále dělají ‚krvavé obchody‘? Pokud je pro vás obtížné opustit okamžitě Rusko, pak pro nás bude snadné vás zapojit do kampaně #OpRussia,“ varovali hackeři na Twitteru.
What other evidence is needed for those multinational companies which are still doing bloody business in Russia?
— Anonymous TV 🇺🇦 (@YourAnonTV) April 3, 2022
If it's difficult for you to leave Russia immediately even after the #BuchaMassacre, then it will be easy for us to involve you in the #OpRussia campaign. #Anonymous pic.twitter.com/5fIqtWqIcw
Hackeři zveřejnili seznam společností, které stále ještě podnikají v Rusku.
Právě hashtagem #OpRussia se označují příspěvky týkající se kybernetických útoků proti ruským cílům.
Mezi tyto společnosti patří přední technologičtí giganti, ale například i aerolinky. Z těch známějších je řeč například o firmách Lenovo, Acer, Asus, Atos, Check Point, Emirates Airlines, Huawei, Kery Group, Metro AG, MSI, Raiffeisen Bank, Ritter Sport, Turkish Airlines, Tencent či Xiaomi.
Krvavé obchody v Rusku pokračují. Hackeři chtějí zničit technologické giganty i aerolinky
Masakr v Buči
První záběry z ulic Buče obletěly svět už v pátek, stalo se tak krátce po osvobození města ukrajinskými silami.
Během víkendu byly zveřejněny další fotografie a nahrávky dokumentující ruské zacházení s civilisty. Podle starosty Anatolije Fedoruka musely být pohřbeny do masového hrobu stovky lidí.
Ruská strana se snaží obvinění rozporovat. Tvrdí třeba, že její jednotky opustily Buču ještě 30. března a těla mrtvých se objevila až o čtyři dny později.