Článek
Společnost McAffe upozornila na to, že za útokem nemůže s největší pravděpodobností stát jediný hacker, nýbrž organizovaná skupina. Firma však odmítla komentovat, odkud přesně útoky pochází. Podle ohlasů dalších expertů ale stopy směřují do Číny.
K dispozici zatím není kompletní seznam organizací, kam se podařilo hackerům proniknout, ani jaké škody přesně napáchali. Mezi napadenými by však měli podle listu The Economic Times figurovat Spojené státy, Tchaj-wan, Indie, Jižní Korea, Vietnam či Kanada. Zmiňovány jsou také organizace Sdružení národů jihovýchodní Asie, Mezinárodní olympijský výbor (IOC), Světová antidopingová agentura a řada dalších firem, které se podílely na vojenských zakázkách nebo vývoji elektroniky.
Zcizená data jsou ekonomickou hrozbou
„Byli jsme překvapeni obrovskou rozmanitostí napadených organizací a drzostí pachatelů,“ uvedl ve 14stránkové zprávě o aktuálních hrozbách na internetu Dmitri Alperovitch ze společnosti McAfee.
„Je otázkou, jaká data byla přesně odcizena a na co budou využita. Nicméně pokud jen zlomek dat bude použit na vytvoření lepších konkurenčních produktů, představuje tato ztráta masivní ekonomickou hrozbu,“ dodal.
Situace je o to vážnější, že některé organizace byly sledovány velice dlouhou dobu. Například z Mezinárodního olympijského výboru sbírali hackeři data celých 28 měsíců. Poprvé hackeři na zmiňované organizace zaútočili podle analýzy společnosti McAffe již v roce 2006.