Článek
"Spojené státy zpolitizovaly téma kybernetické bezpečnosti a bez jasných důkazů neustále šíří falešné informace a očerňují Čínu," uvedlo čínské ministerstvo zahraničí.
"Veškerá obvinění z účasti Ruska (na kyberútoku) jsou naprosto nepodložená," prohlásil mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov, podle kterého jsou nařčení výsledkem "slepé rusofobie".
Hackeři napadli americké instituce. Dostali se i do úřadu jaderných zbraní
Hackerský útok, který vyšel najevo minulý týden, mířil na sítě významných amerických úřadů a institucí, a to včetně ministerstva vnitřní bezpečnosti, ministerstva financí a obchodu a řady federálních agentur, uvádí agentura AP.
Podle šéfa americké diplomacie Mikea Pompea a dalších amerických představitelů stojí za věcí Rusko. Podle odborníků má akce některé společné rysy se staršími útoky, které jsou připisovány Rusku. Kreml ale vždy odmítal, že by Rusko vedlo proti jiným státům operace v kybernetickém prostoru.
Za hackerskými útoky na americké instituce stojí Rusko, obul se Schiff do Trumpa
S domněnkou, že by za operací hackerů mohla stát Čína, přišel v sobotu americký prezident Donald Trump, který ale pro svá tvrzení nepřinesl žádné důkazy.
Budoucí americký prezident Joe Biden slíbil, že jeho administrativa strůjce útoku odhalí a potrestá.
Čína je společně se Spojenými státy a Ruskem považována za zemi s velice rozvinutou schopností vést útoky v kybernetickém prostoru, uvádí agentura AP. V červenci americké úřady zadržely dva čínské občany, kteří byli obviněni z kybernetické špionáže. Podle úřadů odcizili informace o vakcíně proti koronaviru, zbraních a aktivistech za lidská práva.