Článek
V poslední dekádě šířili kyberzločinci vyděračské viry velmi nahodile – využívali k tomu nevyžádané e-maily, podvodné webové stránky či zavirované aplikace, například nelegální verze populárních programů.
V poslední době se ale taktika počítačových pirátů značně změnila. Mezi lety 2019 a 2020 celkový počet uživatelů s přímou zkušeností s ransomware útokem klesl z 1 537 4565 na 1 091 454 – tedy o 29 %.
Hackeři nemají s nemocnicemi slitování. Útočí častěji a chtějí více peněz
Paradoxně to ale neznamená, že by na síti bylo bezpečněji – spíše právě naopak. Za poklesem infiltrací stojí fakt, že počítačoví piráti nyní daleko častěji své útoky zaměřují na konkrétní cíle. Místo nahodilého šíření viru po internetu se je snaží propašovat do konkrétního počítače či serveru. Právě proto rostl počet cílených útoků o stovky procent.
„Od dob, kdy ransomware představoval pro bezpečnostní komunitu velkou novinku, se tato hrozba zásadně proměnila. Velmi pravděpodobně bude ubývat celoplošných kampaní, které míří na běžné uživatele internetu. Neznamená to však, že by se tito uživatelé měli přestat bát ransomware,“ varoval Fedor Sinitsyn, bezpečnostní expert společnosti Kaspersky.
Ani běžní uživatelé by neměli hrozbu podceňovat
Podle něj se útočníci budou nadále zaměřovat spíše na firmy a velké organizace místo jednotlivců. „Jejich kampaně budou stále sofistikovanější a s fatálnějšími důsledky. Je tedy nezbytné, aby firmy zavedly komplexní sadu bezpečnostních opatření a ochránily tak svá data,” předpověděl bezpečnostní expert.
Ani běžní uživatelé by ale hrozbu ransomwaru neměli podceňovat. „I přes masivní nárůst počtu případů cíleného ransomware se uživatelé stále nejčastěji setkávají s trojanem WannaCry, který se poprvé objevil v roce 2017 a ve 150 zemích způsobil celkové škody ve výši minimálně čtyř miliard dolarů. V roce 2019 se WannaCry podílel na ransomware útocích zachycených bezpečnostními produkty Kaspersky z 22 %, v roce 2020 to bylo už jen 16 %,“ uzavřel Sinitsyn.