Článek
Počítačové podsvětí je podle zprávy agentury The Future Laboratory, která byla vypracována pro antivirovou společnost AVG, stále důmyslnější a hůře odhalitelné. To samé platí i o nových virech a trojských koních. Katastrofický scénář dokresluje fakt, že lidé jsou při brouzdání na internetu méně opatrní a velice často podceňují zabezpečení počítačů i mobilů.
„Jen 26 % uživatelů internetu v České republice a 38 % uživatelů internetu ve Velké Británii za posledních šest měsíců aktualizovalo svůj antivirový software. Naproti tomu 82 % majitelů počítačů v České republice, 22 % v Polsku a jeden z pěti Rusů říká, že svůj antivir pravidelně neaktualizuje,“ uvedl ředitel společnosti AVG J. R. Smith.
Fenomén wetware
Zpráva hovoří o fenoménu, který bezpečnostní odborníci nazývají wetware (aktivita uživatele). „Vypadá to, že kyberzločinci se stále více zaměřují na lidský faktor než na stroje – snaží se přimět uživatele ke stahování a instalování škodlivého softwaru, vydávají se za poskytovatele antivirových programů nebo za jiný důvěryhodný zdroj. To znamená, že tímto způsobem obejdou běžné kontroly zabezpečení a vytvářejí z aktivit uživatele nejslabší článek,“ varoval Smith.
„Je jasné, že počítačoví zločinci jsou stále více a více důmyslní, nejen při programování, ale také vytvářením různých metod. Myšlenka, podle které přesunují svou pozornost od využívání slabin softwaru k útoku na wetware, je znepokojivá. Klade na nás požadavek, abychom zvyšovali povědomí lidí o nebezpečných programech v takové míře, aby nebyli tak snadno oklamatelní,“ komentovala vzrůstající nebezpečí na webu autorka bezpečnostní zprávy Antonia Wardová z výzkumné agentury The Future Laboratory.
Útoky na sociálních sítích
Podobné počítačové útoky se stále častěji objevují na sociálních sítích, kde se vyskytují falešné zprávy lákající na nějaké atraktivní nebo utajované video. Před jeho přehráním počítač vyžaduje aktualizaci přehrávače. Ve chvíli, kdy uživatel klikne na odkaz pro stažení, si místo aktualizace nevědomky do PC nainstaluje nebezpečný počítačový virus.
„Infikované počítače se stávají součásti botnetu na bázi peer-to-peer, tedy sítě infikovaných počítačů, jejichž výkon může být využit na různé nelegální aktivity hackerů,“ vysvětlil Igor Hák ze serveru Viry.cz.
Na podobné odkazy by lidé neměli na sociálních sítích vůbec klikat. Pokud se již na podvodné stránky dostali, rozhodně by neměli stahovat do počítače žádné soubory. Vhodné je také pravidelně kontrolovat antivirový program a další bezpečnostní aplikace.
Obezřetní by uživatelé měli být i při instalaci bezpečnostního softwaru, protože podvodníci na internetu šíří falešné antiviry. Ty se na první pohled tváří jako běžné produkty renomovaných firem, ve skutečnosti ale mají za úkol zmocnit se vlády nad napadeným počítačem.
Falešné programy jsou zpravidla nabízeny prostřednictvím nevyžádané pošty, ve které útočníci poukazují na nedostatečné zabezpečení operačního systému. Vhodné je získávat bezpečnostní software výhradně z oficiálních stránek výrobce a z dalších legitimních zdrojů, jako jsou například obchody s výpočetní technikou.