Hlavní obsah

Mobilní aplikace pro alternativní taxi napadá virus

Nový trojský kůň láká od uživatelů mobilní aplikace alternativní taxislužby Uber a dalších údaje k platebním kartám, virus se dostává do zařízení s operačním systémem Android po stažení falešné aplikace nebo kliknutí na podvržený odkaz. Uber mobilní aplikaci používá i v Česku. Škodlivý program nazvaný Androidos Fake Token se zatím ale šíří hlavně v Rusku a anglicky mluvících zemích. Uvedla to antivirová firma Trend Micro.

Foto: Rick Wilking, Reuters

Ilustrační foto

Článek

Vzhledem k celosvětové popularitě aplikací na sdílení jízd a alternativních taxi služeb typu Uber, Lyft, Sidecar či Easy a Grab podle firmy představuje Fake Token pro uživatele těchto služeb značné riziko. Například počet instalací aplikace Uber z Google Play se pohybuje od 100 do 500 miliónů.

Nebezpečí představují hlavně informace uložené a používané v těchto aplikacích. Jsou to osobní data i údaje potřebné k identifikaci při internetových platbách. Nejnovější verze Fake Token je ukradne sledováním aplikací nainstalovaných v zařízení v reálném čase. V momentě, kdy uživatel takovou aplikaci spustí, je jeho uživatelské rozhraní překryté designově stejnou stránkou škodlivého softwaru za účelem neoprávněného získávání údajů.

Tato stránka poté požádá oběť o zadání podrobných informací k její platební kartě. Falešná stránka na neoprávněné získání údajů se nedá od té originální odlišit, má identické uživatelské rozhraní včetně loga a barevného schématu.

Kyberzločinci dovedou obejít i takzvanou dvoufaktorovou identifikaci, při které banka, vydavatel platební karty nebo mobilní operátor pošle uživateli ověřovací kód prostřednictvím SMS. Nejnovější verze Fake Token dovede zachytit přicházející SMS zprávy s identifikačním kódem a odevzdat odcizené údaje na server kyber zločinců. Fake Token navíc dokáže monitorovat a zaznamenávat telefonické hovory, které se v podobě digitálních záznamů ukládají na servery kyber zločinců.

Související témata:

Výběr článků

Načítám