Hlavní obsah

Podle Ukrajiny mají v útoku vyděračského viru prsty ruské tajné služby

Do počítačového útoku vyděračským virem na Ukrajinu z 27. června byly zapojené ruské tajné služby a jejich cílem bylo zničit důležitá data a vyvolat paniku. V prohlášení to o víkendu uvedla ukrajinská tajná služba SBU.

Foto: Thomas Peter, Reuters

Ilustrační foto

Článek

Podle SBU tento útok, který začal v úterý na Ukrajině a posléze se rozšířil do celého světa, byl dílem stejných pirátských skupin, které loni v prosinci provedly útoky na finanční systém a dopravní a energetické objekty na Ukrajině.

"Hlavním úkolem viru bylo zničit důležitá data a narušit činnost ukrajinských státních i soukromých institucí s cílem vyvolat mezi obyvatelstvem paniku," uvedla tajná služba v prohlášení, které zveřejnila ukrajinská média.

Útok byl podle SBU předem dobře naplánovaný a spuštěný postupně v několika etapách. Začal v předvečer ukrajinského státního svátku.

Rusko obvinění odmítá

Ukrajinské úřady obvinily Moskvu z tohoto počítačového útoku hned v úterý. Mluvčí prezidenta Vladimira Putina Dmitrij Peskov ale toto obvinění rozhodně odmítl jako "nepodložené".

SBU v novém prohlášení zopakovala názor zahraničních expertů, že nový virus se jen tváří jako vyděračský software, takzvaný ransomware. Měl vyvolat dojem, že cílem je obohacení pachatelů. "Ve skutečnosti ale virus skrývá rozsáhlý útok na Ukrajinu. Svědčí o tom nepřítomnost reálného mechanismu k získání vyžadovaných peněz," uvedla tajná služba.

Na tuto skutečnost už ve čtvrtek poukázali počítačoví odborníci. Podle nich o jiném než zištném pozadí útoku svědčí zvláštní způsob platby výkupného za dešifrování zablokovaných souborů a následná komunikace s hackery.

Ti totiž oproti běžnému postupu zavedli jen jediné platební spojení a jako kontakt si zřídili e-mail u německého poskytovatele elektronické pošty Posteo. Společnost ovšem obratem schránku zablokovala, takže postižení nemají žádnou možnost kontaktovat útočníky, ačkoli peníze lze dále převádět.

Co je ransomware? Každý třetí člověk to neví

Vyděračské viry, které jsou často označovány souhrnným názvem ransomware, patří několik posledních měsíců k těm nejzávažnějším hrozbám. Přesto každý třetí člověk neví, co slovo ransomware vlastně znamená. Tedy ani to, že jde o počítačového záškodníka. Vyplývá to z průzkumu antivirové společnosti Eset.

Průzkum se uskutečnil v USA a Kanadě, přičemž se ho dohromady účastnilo více než tři tisíce lidí. Třetina z nich odpověděla, že vůbec neví, co slovo ransomware znamená.

Bezpečnostní experti jim vysvětlili, že jde o škodlivé kódy, které uzamknou počítač, zašifrují data a za jejich zpřístupnění požadují výkupné. To by však 85 % lidí nebylo ochotných zaplatit. Raději by o takto uloupená data přišli.

Zajímavá je také informace o tom, jak si lidé svoje data chrání. Rovných 31 % dotázaných totiž uvedlo, že soubory uložené v počítači vůbec žádným způsobem nezálohují. A to ani fotografie či videa. V případě útoku vyděračského viru by tak o svá data nenávratně přišli.

Související témata:

Výběr článků

Načítám