Článek
Firma upozorňuje, že třetina oslovených společností za posledních dvanáct měsíců čelila útoku ransomware. Z těch, jež byly proti těmto útokům chráněny některým z antivirových řešení, více než polovina (53 procent) ani tak nezabránila infekci ransomware.
KnowBe4 proto sestrojil speciální simulátor ransomware, který vyzkoušel u respondentů průzkumu. Test podstoupily téměř tři čtvrtiny oslovených firem, z nichž 48 procent nebylo schopno detekovat chování simulátoru, a jsou tedy potenciálně napadnutelné.
„Ransomware se primárně šíří formou phishingových kampaní e-mailem, takže uživatelé by měli být vyškoleni k tomu, aby jej dokázali identifikovat a zabránili tak jeho průniku do zařízení,“ říká generální ředitel KnowBe4 Stu Sjouwerman.
„Jde o jednoduché pravidlo, které se mohou uživatelé naučit. Pokud nebudou klikat na odkazy a otevírat podezřelé přílohy, neinfikují svůj pracovní počítač ransomware! Důležitou bezpečnostní vrstvou každé společnosti je lidský faktor. Zaměstnanci by měli být vyškoleni pro detekci podvodného e-mailu. Jakmile si to firmy uvědomí, jejich zabezpečení se dramaticky zlepší.“
Šest zašifrovaných PC a dva servery
Firmám, které loni čelily útoku ransomware, zločinci zašifrovali v průměru šest počítačů a dva servery. Vyvrací to dosavadní představu o tom, že ransomware napadne pouze počítač uživatele, který jej svou neopatrností stáhne do svého zařízení.
Každý útok v průměru způsobil dvanáctihodinovou pracovní prodlevu zaměstnanců, jejichž počítače byly napadeny, a dalších dvanáct hodin práce IT oddělení k nápravě tohoto problému. Pozitivní zprávou je, že drtivá většina napadených firem (94 procent) útočníkům nezaplatila požadované výkupné. Ty, které tak učinily, uhradily částky od tří do pěti bitcoinů, v přepočtu 30 až 150 tisíc korun.
„Platit útočníkům je krátkozraké, protože je tak motivujete k dalším útokům,“ varuje Miroslav Dvořák, technický ředitel společnosti ESET. „Důležitá je prevence a kvalitní bezpečnostní řešení, na které však nelze vždy a stoprocentně spoléhat. Útočníci jsou stále o krok napřed.“ Přesto se společnosti ESET daří před ransomware chránit, začátkem března jej největší německý časopis o IT Computer Bild označil za jedinou společnost, která dokázala spolehlivě detekovat útoky těchto vyděračských kampaní. Úspěšná byla i při pokusech o odstranění ransomware z infikovaných zařízení.
Autoři průzkumu rovněž připouštějí, že antivirová řešení mohou do určité míry ochránit firmy před tímto nebezpečím. „Společně s neustálým bezpečnostním školením a testováním zaměstnanců takto mohou firmy významně posílit svoje zabezpečení,“ upozorňují.