Článek
„Materiály obsahují tajné a další citlivé informace a jsou poskytovány s předpokladem, že nebudou dále šířeny bez souhlasu FBI," uvedla federální policie v prohlášení.
Šéf FBI James Comey v červenci zákonodárcům řekl, že Clintonová nakládala během používání soukromého serveru k úředním účelům s tajnými informacemi "extrémně lehkomyslně". Zákon však podle úřadu někdejší ministryně zahraničí neporušila.
Jeho prohlášení vyvolalo kritiku některých republikánských zákonodárců. Předseda sněmovní komise Jason Chaffetz nařkl Comeyho, že FBI pracuje se dvěma standardy, neboť v případě vlivných lidí přimhouří nad nepravostmi oko. Zároveň si vyžádal dokumenty, které nyní úřad Kongresu předal.
Zákonodárci dosud materiály nekomentovali.
Clintonová porušila vládní pravidla
Případ se týká e-mailů z doby působení Clintonové v čele americké diplomacie. Inspekce ministerstva zahraničí již v květnu dospěla k závěru, že Clintonová používáním soukromého e-mailu pro pracovní účely porušila vládní pravidla.
Clintonová podle vyšetřovatelů přes soukromý e-mail odeslala nebo přijala řadu tajných informací, přestože podle vládních nařízení podobnou poštu lze rozesílat jen přes bezpečnostně zajištěné oficiální kanály. Exministryně ale tvrdila, že její pošta žádná utajovaná data neobsahovala.
Podle FBI šlo celkem o 110 zpráv obsahujících tajné informace. Zatímco Clintonová se snaží aféru zahrát do autu, její sok Donald Trump ji často používá jako příklad nepřipravenosti své konkurentky na vedení země.