Článek
Novinářům pak náměstek připomněl, že Evropská komise plánuje na rozvoj technologií a průmyslu souvisejícího s umělou inteligencí v příštích deseti letech poskytnou asi 20 miliard eur (asi 514 miliard Kč).
"Přímo na ta centra excelence by teoreticky mělo být vyčleněno nějakých 50 milionů eur," řekl Bärtl.
V České republice by měla být v dubnu připravena v této oblasti vlastní národní strategie, s výzvami pro související program předpokládanými letos v květnu. "Tam je alokováno dalších asi deset miliard korun, zejména pro malé a střední podniky," doplnil náměstek.
Center by mělo vzniknout pět
Je podle něj obtížné předvídat, zda se Česku skutečně podaří uspět a evropské centrum pro umělou inteligenci v příštích letech v Praze vznikne. "Úzce spolupracujeme s akademickou sférou, platforma Svazu průmyslu se věnuje umělé inteligenci," vypočetl Bärtl s tím, že jednotlivé sféry tak spolu už nyní v této oblasti úzce spolupracují, takže šance "nejsou malé".
Náměstek předpokládá, že oněch center v celé EU vznikne asi pět. "Tak jednoznačně, jako jsme se k tomu přihlásili my, jich (jiných zemí) mnoho nebylo," poznamenal.
Galileo sídlí v Praze
Podobné moderní centrum v Praze by podle Bärtla bylo pro Českou republiku rozhodně přínosem. Náměstek připomněl pozitivní dopady faktu, že v Praze už sídlí administrativní centrála evropského projektu Galileo.
Systém Galileo je přímou odpovědí na americkou konkurenci GPS a jeho ruskou obdobu GLONASS. Pro běžné uživatele přinesla novinka především výrazně přesnější navigaci. Využívat konkurenční systém GPS mohou nicméně pouze lidé, jejichž zařízení jsou na nový standard připravena.