Článek
Mundt ve čtvrtek připomněl, že Facebook sbírá data o uživatelích z mnoha různých zdrojů a platforem – ze samotné sociální sítě, aplikací jako WhatsApp nebo Instagram, které koncernu patří, a také třeba z řady webových stránek, které jeho uživatelé navštíví. Všechna data pak Facebook sloučí, přiřadí k příslušnému facebookovému kontu a společně vyhodnocuje.
To se nyní má změnit. Facebook sice bude moci nadále sbírat o uživatelích různá data, ale v „budoucnu bude moci tato data dávat dohromady jen pod podmínkou, že s tím uživatel bude skutečně souhlasit“.
V současnosti takovou možnost nemá. „Uděláme u Facebooku do budoucna jistý druh vnitřní dekartelizace dat,“ poznamenal Mundt, podle něhož nebude mít společnost možnost vyloučit uživatele, kteří se slučováním dat nebudou souhlasit.
Facebook má dominantní postavení
Možnost kartelovému úřadu takto rozhodnout podle něj dává to, že Facebook má v Německu dominantní postavení na trhu. V zemi je podle něj 23 milionů lidí, kteří Facebook užívají každý den, což představuje tržní podíl 95 procent. Facebook sám tvrdí, že má silné postavení, nikoliv však trh ovládající.
Finanční pokuty zatím německý antimonopolní úřad Facebooku dávat nechce. Pokud by se ale společnost jeho rozhodnutí protivila, tuto možnost má. Do čtyř měsíců má Facebook navrhnout koncept změn, s nímž pak kartelový úřad musí vyjádřit souhlas.