Článek
V současnosti má T-Mobile v Česku podle Vašiny řádově tisíce optických přípojek. Optické přípojky až do bytů by měly umožnit reálnou rychlost okolo jednoho Gbit/s. Rychlosti současných nabídek internetového připojení od jednotlivých operátorů se přitom aktuálně pohybují pouze v desítkách či stovkách Mbit/s.
Rychlost výstavby bude mimo jiné záviset na délce povolovacího řízení na úřadech. To v současnosti trvá 12 až 14 měsíců. "Zatím počítáme s horizontem pěti let a poté situaci vyhodnotíme," uvedl generální ředitel T-Mobile ČR a Slovensko Milan Vašina.
Letos hodlá firma do přípravy a budování prvních připojení investovat mezi 20 a 30 milióny eur.
Vedle optického připojení firma provozuje zhruba 160 000 pevných přípojek zejména prostřednictvím technologie xDSL provozované na telefonních linkách společnosti CETIN. Pravě CETIN již v minulosti oznámil, že hodlá v budoucnu více investovat právě do budování optických sítí. K možnému sdílení výstavby s CETINem se Vašina nechtěl vyjadřovat.
Menší města a obce
Firma chce pokrývat spíše menší města a obce, kde není takový problém optické kabely až do bytů zavést. Zaměřit se chce také na oblasti, kde dosud kromě Wi-Fi žádný jiný typ připojení není. V nich by teoreticky mohla dostat evropskou dotaci. Vašina pouze uvedl, že pokud bude dotační výzva znovu vypsána, bude se firma o podmínky zajímat.
T-Mobile patří do skupiny Deutsche Telekom. Společnost měla na konci roku 6,05 miliónu mobilních zákazníků. Celkem zaměstnává 3600 lidí.