Hlavní obsah

Kurz bitcoinu dramatický padá, hodnota klesla o čtvrtinu

Novinky, mif

Výrazný pád má za sebou kurz virtuální měny bitcoin, klesl téměř o čtvrtinu, tedy reálně o několik desítek tisíc korun za jedinou virtuální minci. A to za pouhých pár hodin.

Foto: Dado Ruvic, Reuters

Ilustrační foto

Článek

Ještě zkraje týdne se jedna mince obchodovala zhruba za 19 tisíc dolarů (412 tisíc korun). V nadcházejících dnech však kurz začala pozvolna klesat až k hranici 17 tisíc dolarů, tedy v přepočtu 369 tisíc korun.

V noci na pátek se však hodnota propadla až pod hranici 13 tisíc USD (282 tisíc korun). Kurz během odpoledne mírně povyskočil na 13 600 dolarů (295 tisíc korun), stále jde však o propad blížící se jedné čtvrtině.

Extrémně rizikové obchodování

„Obchodování s virtuálními měnami je extrémně rizikové. Výkyvy v řádu desítek procent jsou na denním pořádku,“ řekl hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček.

„Přestože je problematika virtuálních měn extrémně složitá a dynamicky se mění, vidina rychlého zbohatnutí láká naprosté laiky k nákupu. Tato situace nemůže skončit dobře a je na místě před ní důrazně varovat,“ doplnil Křeček.

Zároveň poukázal na to, že kromě bitcoinu zaznamenaly propad i další virtuální měny. Ethereum za 24 hodin přišlo o 26 % hodnoty, bitcoin cash o 36 % a iota dokonce o více než 40 %.

„Virtuální měny prožívají manické fáze a jejich cena silně kolísá. Vzhledem k dosavadní nízké využitelnosti virtuálních měn může cenový pád dál pokračovat. Neexistují žádné fundamentální faktory, které by tomu bránily,“ uzavřel ekonom.

Před bitcoiny varují i další

Velké výkyvy kurzů bohužel nejsou u bitcoinů nijak výjimečné. I proto minulý měsíc největší německá bankovní společnost Deutsche Bank varovala uživatele před investicemi do této virtuální měny. [celá zpráva]

„Běžným investorům bych to prostě nedoporučoval,“ uvedl stoicky hlavní investiční stratég Deutsche Bank Ulrich Stephan. Následně dodal, že hlavní problém vidí v tom, že tato měna není regulovaná a její kurz je velmi nestabilní.

Bitcoiny a další virtuální měny

Virtuálních měn existuje mnoho. Jednou z nejstarších a aktuálně nejpopulárnějších jsou tzv. bitcoiny. Ty vznikly už v roce 2009, větší popularitě se ale těší v posledních letech. Tato měna byla vytvořena tak, aby se nedala ovlivňovat žádnou vládou ani centrální bankou.

Kybernetické mince „razí“ síť počítačů se specializovaným softwarem naprogramovaným tak, aby uvolňoval nové mince stabilním, ale stále klesajícím tempem. Počet mincí v oběhu má dosáhnout nakonec 21 milionů, což má být kolem roku 2140.

Bitcoiny a další kryptoměny se těší velké popularitě především coby prostředek pro investici. Kurzy však často kolísají. Evropský bankovní úřad kvůli tomu dokonce varoval spotřebitele, že neregulované virtuální měny představují velké riziko. Jejich vklady totiž nejsou nijak chráněny. [celá zpráva]

Ještě dříve před investicemi do virtuálních měn varoval ze stejných důvodů Evropský bankovní úřad. [celá zpráva]

Související témata:

Výběr článků

Načítám