Článek
„Jedná se o rozsáhlý pokus infiltrovat sněmy, ministerstva a vládní úřady,” uvedl šéf BfV Hans-Georg Maassen. Čínští hackeři také čím dál častěji útočí na evropské společnosti prostřednictvím ověřených dodavatelů, dodal s tím, že se podobné pokusy těžko zjišťují: „Nákazu je těžké odhalit, neboť propojení mezi poskytovatelem služby a jejími uživateli není podezřelé. To poskytuje útočníkovi lepší krytí.”
Německá kontrarozvědka novinářům vyjmenovala osm z nejaktivnějších účtů, jež podle ní používají čínští agenti. Pod jmény Lily Wu, Allen Liu, Laeticia Chen či Alex Li se skrývají působivé životopisy, stovky kontaktů a atraktivní fotografie mladých profesionálů. Agenti čínské rozvědky se na síti LinkedIn prezentují jako konzultanti, náboráři anebo výzkumníci, napsala agentura AP.
Profilová fotka? Modelka z katalogu
BfV podle BBC uvedla, že účty Allena Liua, údajného personalisty z firmy pro hospodářskou konzultaci, a Lily Wu z think-tanku ve východní Číně jsou falešné. Fotografie Laeticie Chen, které o sobě tvrdí, že je manažerkou Čínského centra pro mezinárodní politiku a hospodářství, pochází módního katalogu.
BfV také zveřejnila šest organizací, které domnělí čínští špióni používají jako zástěrky pro své aktivity. Jmenovala například organizaci Association France Euro-Chine a konzultační společnost Global View Strategic Consulting.
Čína v minulosti podobná obvinění odmítala a na tvrzení německé strany dosud nereagovala.