Článek
Ještě v minulých letech hrály jasný prim v přístupu na internet klasické počítače – tedy ty stolní, ale například i notebooky. Zlom nastal až letos v říjnu, kdy se mobilní zařízení dostala do vedení, a to díky podílu 51,3 %, zatímco z klasických počítačů se na internet připojilo ve zmiňovaném období pouze 48,7 % uživatelů. Zmiňovaná data platí v celosvětovém měřítku.
Situace například v naší republice je ale značně odlišná, nejvíce lidí (87,36 %) se stále připojuje z klasických počítačů. Mobily jsou zastoupeny pouze 10,27 % a tablety dokonce jen 2,37 %.
Téměř stejné popularitě se počítače těší i na sousedním Slovensku (76,73 %). Sluší se nicméně podotknout, že mobilní zařízení jsou tam přece jen nepatrně populárnější. Smartphony k přístupu na internet využívá 20,06 % lidí a tablety 3,22 % uživatelů.
Nadvláda notebooků
Je nicméně velmi pravděpodobné, že význam mobilních zařízení bude v dohledné době výrazně stoupat i v tuzemsku. Stále více Čechů totiž upřednostňuje mobilitu, byť klasická stolní PC ve statistikách stále vedou. Dokládá to průzkum Mobilita ve světě malých a středních firem 2016, který realizovala analytická agentura Ipsos Mori pro Microsoft.
Ještě v loňském roce používalo stolní počítač v tuzemských společnostech 82 % lidí, letos se však tento podíl výrazně snížil (73 %). Neznamená to, že by lidé výpočetní techniku ke své práci nepotřebovali, pouze se stále častěji kloní k mobilním zařízením.
Využití notebooků totiž oproti loňsku vzrostlo z 56 % na rovných 70 %, čímž Češi dokonce překonávají evropský průměr (55 %). Zájem roste také o chytré telefony, ty využívá k práci 45 % lidí, zatímco v minulém roce to bylo pouze 30 %.
Nárůst je patrný také u tabletů, z loňských 12 % statistiky poskočily směrem vzhůru na letošních 19 %. Z čísel je však patrné, že spíše než na tabletech pracují Češi na noteboocích a smartphonech. Tento trend je nicméně patrný také v ostatních státech Evropy, kde v průměru využívá tablet pouze 21 % lidí. Přitom ještě loni to bylo 22 %. [celá zpráva]