Článek
Tehdy čtyřicetiletý Glenn byl nejstarším ze skupiny astronautů, kteří se v rámci projektu Mercury připravovali na cestu do vesmíru.
Onoho únorového dne roku 1962 pak během necelých pěti hodin třikrát oblétl Zemi a přes technické problémy – neplánovaně musel řídit loď ručně – nakonec bezpečně přistál v Atlantiku u Bahamských ostrovů.
On this day in 1962, astronaut John Glenn rocketed into space aboard the Mercury capsule Friendship 7 and made history, becoming the third American in space and the first to orbit the Earth: https://t.co/pFWXgFBuGW pic.twitter.com/VacdRzzTuQ
— NASA (@NASA) February 20, 2020
Poté ještě Glenn nějakou dobu působil ve vesmírném úřadu NASA, z aktivní služby odešel v roce 1965 a následně zamířil do soukromého sektoru.
Nejstarší člověk v kosmu
Působil ve vrcholných manažerských funkcích a postupně si začal budovat politickou kariéru. Jako senátor vstoupil do Washingtonu v roce 1974 a členem horní komory zůstal čtyři volební období až do roku 1999. A v říjnu 1998 se John Glenn podruhé výrazně zapsal do historie kosmických letů.
Na palubě raketoplánu Discovery zavítal do vesmíru ještě jednou, a to v rekordních 77 letech. Vysoce sledovanou misí pomohl oživit zájem Američanů o kosmické lety.
Zemřel bývalý americký astronaut John Glenn
John Glenn zemřel 8. prosince 2016 ve věku 95 let.
První Američan ve vesmíru: Alan Shepard
První americký let – po balistické dráze – do vesmíru uskutečnil 5. května 1961 astronaut Alan Shepard. Poté, co po čtvrthodině letu dopadl v přistávacím modulu do vln Atlantiku, zahlásil: „Všechno je OK!“
Před 60 lety nahlédl do vesmíru první Američan. Vše je OK, hlásil Alan Shepard
Na palubě lodi Freedom 7 strávil ve vesmírném prostoru jen pět minut, nicméně v roce 1971 se stal i pátým člověkem, který se prošel po Měsíci.
Přestože se i Shepard ocitl ve stínu Jurije Gagarina, který vylétl do kosmu o 23 dní dříve, znamenal Shepardův let úspěšný začátek v řadě amerických vesmírných výprav, které vyvrcholily o osm let později prvním přistáním člověka na Měsíci.