Článek
Průzkum, jehož závěry má Právo k dispozici, dále ukázal, že vlastní bydlení mají více muži (38 procent) než ženy (33 procent) a nejčastěji jde o mladé lidi ve věku 27 až 30 let (57 procent) s vysokoškolským vzděláním (54 procent).
Jen minimum mladých Čechů bydlí na vysokoškolské koleji nebo u kamarádů či známých. Bydlení v podnájmu je běžnější u českých respondentů, u slovenských, které STEM/MARK rovněž oslovil, to je zase bydlení u rodičů.
Drahé byty nutí mladé zůstat u rodičů
„Mladí lidé usilují o vlastní bydlení a pořízení bytu či domu na hypotéku berou jako jeden z hlavních důvodů, proč se zadlužit. Není překvapivé, že ve vlastním bydlí především lidé v manželství či dlouhodobí partneři a lidé s vyšším měsíčním příjmem,“ uvedla generální ředitelka společnosti KRUK Jaroslava Palendalová.
Tři ze čtyř mladých Čechů podle ní považují vlastní bydlení za podmínku spokojeného života. Platí to přitom téměř stejnou měrou pro muže i ženy (které touží po vlastním bydlení jen o málo více) ve všech věkových kategoriích.
Jaké mají mladí lidé představy o bydlení? Hlavně chtějí žít ve vlastním
O pořízení vlastní nemovitosti k bydlení začínají mladí lidé v průměru uvažovat v 21 letech. Nejčastěji mají vlastní dům či byt zaměstnanci ve veřejném sektoru (53 procent respondentů s vlastním bydlením) a v obchodě či službách (48 procent).
„Bezmála polovina mladých lidí vlastnících dům či byt uvádí, že má jednu velkou půjčku – nejčastěji hypotéku nebo úvěr ze stavebního spoření. Mladí lidé bydlící ve vlastním bytě či domě také zdaleka nejvíce uvádějí, že si pravidelně spoří,“ upozornila Palendalová.
Někteří z nich si takto podle ní mohou vytvářet rezervu na splátky úvěru na bydlení pro případ výpadku příjmů.
Změnit své bydlení chce více než 1,6 milionu mladých Čechů
Vlastní bydlení mají častěji vysokoškolsky vzdělaní lidé, ale pořizují si jej ve vyšším věku, což podle Palendalové pravděpodobně souvisí s jejich pozdějším vstupem do ekonomicky aktivního života.