Článek
Na způsoby úhrady za zboží koupené v e-shopech se zaměřil průzkum Ipsos Instant Research pro společnost Exactly. Ukázal, že chování zákazníků internetových obchodů se mění v závislosti na věku i geografické poloze.
Karta výrazně vede
„Ve věkové skupině 18–26 let preferuje platbu převodem jen 15 procent, v porovnání s 53 procenty lidí, kteří platí kartou. Mezi respondenty od 27 do 35 let je rozdíl ještě větší, a to až o padesát procentních bodů,“ uvedl Michal Šejba ze společnosti Exactly.
Jak dále dodal, zákazníci mladší 35 let se chovají při nakupování v e-shopech odlišně než lidé z ostatních věkových skupin. „Jsou technicky zdatnější a vyhledávají rychlá a přitom bezpečná řešení, která jim umožní platit kdykoliv a odkudkoliv,“ doplnil Šejba. Mladí lidé také častěji ocenili možnost provést platbu v cizí měně, v porovnání s ostatními až o 10 procentních bodů.
Obzvlášť nepopulární je platba převodem u internetových zákazníků z větších měst nad 100 tisíc obyvatel, například v Praze ji preferuje pouhých necelých šest procent lidí.
Naopak nejoblíbenějším způsobem úhrady za zboží z e-shopu je platba kartou, kterou volí dvě pětiny lidí, ve větších městech pak 45 procent lidí.
Karta je populární také mezi vysokoškolsky vzdělanými zákazníky (56 procent), volí ji více než zákazníci se vzděláním středoškolským (44 procent) nebo základním (36 procent).
Roli hraje i geografie
Platba kartou má své příznivce ve velkých i malých obcích. Geografická poloha však hraje roli především v tom, jaké problémy při platbě zákazníci nejčastěji řeší.
Zatímco v Praze je největší překážkou přetížená platební brána nebo špatně zpracované údaje, Morava se potýká spíše s nedoručenými potvrzovacími kódy při dvoufázovém ověření.
Platební brána způsobuje komplikace nejčastěji také z pohledu mladých zákazníků do 26 let, přičemž nejstarší věková věková skupina kolem 65 let věku uvedla problémy s připojením.