Článek
Podle ankety by 82 procent lidí po zažehnání krize chtělo i nadále pracovat alespoň jeden den v týdnu z domu. Z těch, kteří před krizí z domova nikdy nepracovali, by chtělo v budoucnu pracovat na dálku alespoň jeden den v týdnu 71 procent.
Větší část týdne by ale lidé přece jen trávili na pracovištích, mimo jiné kvůli snazší spolupráci s kolegy. Celkem 49 procent respondentů uvedlo, že by chtělo pracovat průměrně jeden až dva dny v týdnu na dálku, zatímco 32 procent by chtělo pracovat tři nebo více dní v týdnu na dálku a 19 procent by chtělo pracovat vzdáleně po dobu kratší než jeden den v týdnu.
Finanční poradna: Firma se dostala do problémů, na co mají její zaměstnanci právo?
Průzkum také odhalil, že zkušenosti s prací z domova se lišily mezi těmi, kteří mají doma děti, a těmi, kteří žijí sami nebo mají spolubydlící. Celkem 33 procent respondentů uvedlo, že při práci z domova jsou více rozptylováni. Nejvíc je rozptylovaly děti a pak i další lidé v domácnosti a domácí zvířata.
Z ložnice i kuchyně
Doma lidé pracují nejen v obývácích a pracovnách. V anketě 17 procent uvedlo jako místo práce ložnici a 15 procent kuchyni. Většina z těch, kteří žijí sami, se rozhodla pracovat ze svých obývacích pokojů, ale většina lidí s dětmi pracovala z uzavřené místnosti věnované práci.
Polovina dotázaných (53 procent) se domnívá, že se jejich produktivita v důsledku práce z domova nezměnila, 24 procent naopak uvedlo její zvýšení. Téměř čtvrtina lidí ale řekla, že se jejich produktivita snížila.
Jak sladit home office a domácí učení během koronaviru
Více než polovina tázaných se domnívá, že je schopna provádět individuální, soustředěnou práci lépe nebo mnohem lépe z domova než v kanceláři.
„Domníváme se, že tento poznatek bude mít významný dopad na požadavky firem na kancelářský prostor,“ podotkla Jana Vlková z tuzemského zastoupení Colliers.
Nicméně 58 procent respondentů věří, že jsou v prostředí kanceláře lépe schopni spolupracovat s kolegy.