Článek
Zvýšily se i limity
Smetanová také upozornila, že se navýšily i maximální částky poskytnutých úvěrů, u pořízení bytu například z 1,2 milionu korun na dva miliony. Úroková sazba u všech půjček SFPI pro mladé, která se odvíjí od základní sazby EU pro Českou republiku, je aktuálně jedno procento.
Nově je možné financovat také družstevní podíl.
Program Vlastní bydlení navazuje na Program pro mladé. Žádosti lze podávat od včerejška na pracovištích SFPI v Praze a v Olomouci. O státní půjčku na rekonstrukci nebo pořízení nového bydlení mohou žádat mladé rodiny. Žádat mohou i bezdětní manželé nebo registrovaní partneři. U žadatelů, kteří nejsou manželé, je podmínkou dítě do 15 let.
Splatnost úvěru je maximálně deset let při modernizaci a 20 let na pořízení obydlí
Maximální výše úvěru na modernizaci se zvýšila z původních 300 tisíc na 600 tisíc korun. U pořízení rodinného domu vzrostla ze dvou milionů na 2,4 milionu korun. Úroková sazba se nově sníží o 0,2 procentního bodu za každé dítě do 15 let, o které žadatel trvale pečuje, minimálně je však jedno procento.
Pojištění vyžadováno jen u rodinného domu
Novinkou je také to, že pojištění proti živelním pohromám je požadováno pouze u rodinného domu. Původně bylo i u bytu. Navíc nejsou stanoveny limity na podlahovou plochu. V předchozím programu bylo u bytu maximum 75 metrů čtverečních, u rodinného domu 140 metrů čtverečních.
Po narození dítěte lze splácení přerušit
Splatnost úvěru je maximálně deset let při modernizaci a 20 let na pořízení obydlí.
„Fond umožní na žádost příjemce přerušení splácení jistiny až na dobu dvou let z důvodu narození, osvojení, poručenství, svěření dítěte do péče nebo pěstounství dítěte. Celková doba splatnosti úvěru se následně prodlouží o dobu, na kterou bylo povoleno přerušení splácení jistiny,“ uvádí SFPI na svých webových stránkách.