Článek
Navíc některé benefity, např. příspěvky na kulturu nebo sportovní aktivity, nebylo možné v době pandemie čerpat. Jiné, jako práce z domova, se z výhody změnily v povinnost.
Firmy proto přizpůsobují nabídku benefitů aktuálním podmínkám a rozšiřují jejich portfolio například o příspěvky na online dovážku jídla, cvičení v práci či konzultace v oblasti fyzického i duševního zdraví.
Covid zamíchal atraktivitou oborů
Tradičně velká nabídka zaměstnaneckých benefitů je v bankovnictví a pojišťovnictví.
„Podle údajů portálu Platy.cz je dokonce bankovnictví segmentem s nejnižším procentuálním podílem zaměstnanců, kteří benefity nemají – v loňském roce jich bylo pouze sedm procent. Pojišťovnictví bylo v tomto ohledu v těsném závěsu, bez benefitů bylo jen 7,1 procenta zaměstnanců,“ informuje z dat portálu Platy.cz Michal Novák.
Neomezená dovolená už není tabu
Vede stravování a volno navíc
Kromě stravenek jsou zde nejčastějším benefitem placené sick days neboli zdravotní volno bez potvrzení od lékaře (70 procent v bankovnictví, 68 procent v pojišťovnictví) a dovolená navíc (43 procent v bankovnictví, 41 procent v pojišťovnictví).
Vysoký je zde tradičně i podíl lidí, kteří mohou pracovat z domova, tento benefit ale pandemické období poněkud zkreslilo.
Pandemie mění i preference u zaměstnaneckých benefitů
„Našim zaměstnancům nabízíme různé formy benefitů, které se mohou v čase měnit na základě jejich zájmu. Velmi žádanými benefity jsou tradičně příspěvky na stravování a týden dovolené navíc,” uvedla Kateřina Krist z BNP Paribas Cardif Pojišťovny.
„Poslední dobou vidíme velký zájem zaměstnanců o benefity ve zdravotní péči – poskytujeme v rámci dnů zdraví specifické zdravotní prohlídky přímo na pracovišti, jež jsou velmi populární. Dále je zájem o příspěvek na penzijní spoření,“ doplnila Krist.