Článek
Banky, které vám na pobočkách vymění koruny za chorvatské kuny (kurz deviza–prodej se pohybuje kolem 3,50 koruny za kunu) uvádějí, že jsou i přes velký zájem o tuto měnu připraveny na nápor zájemců.
Kuny získáte jen u některých bank
„V letních měsících je každoročně zvýšený zájem o chorvatské kuny, směnárny na pobočkách jich proto mají k dispozici dostatečné množství. Na začátku letošní letní sezóny evidujeme stoprocentní nárůst objemu vyplacené hotovosti v chorvatské měně,“ uvedl pro Právo Petr Plocek z UniCredit Bank.
Chorvatské kuny jsou po euru nejčastěji žádanou cizí měnou i mezi klienty České spořitelny. „Česká spořitelna po celé léto od 1. června do 30. září 2013 nabízí svým klientům na pobočkách výběr cizí měny z jejich Osobního či jiného sporožirového účtu vedeného v korunách zcela zdarma. Za výměnu cizí měny tak ušetří minimálně 50 korun, při větších výběrech však mohou ušetřit i daleko více,“ zmínil pro Právo Marek Pšeničný z České spořitelny.
O chorvatskou měnu rozšířila od letošního května svůj kurzovní lístek i Komerční banka. Směnit koruny za kuny můžete také na pobočkách Raiffeisenbank. Obě banky potvrzují jejich dostatek. Naopak na přepážkách ČSOB či GE Money Bank zájemci o hotovost v chorvatských kunách nepochodí. Banky je totiž nenabízejí.
Výběr z bankomatu za pár i za více než sto korun
Značné rozdíly zaznamenají klienti tuzemských bank i při výběru hotovosti z bankomatu v Chorvatsku. Zatímco někteří za něj nezaplatí ani korunu nebo jen několik korun, jiné přijde i na stokoruny podle toho, jak vysokou částku vyberou.
Nejlépe jsou na tom klienti Raiffeisenbank se zřízeným účtem eKonto Komplet, kteří mají všechny výběry z bankomatů v jakékoli zemi neomezeně zdarma. Stejné podmínky jako při výběru z bankomatu své banky v tuzemsku mají v Chorvatsku i klienti UniCredit Bank a České spořitelny, pokud zvolí bankomat banky patřící do stejné finanční skupiny.
Například skupinu UniCredit zastupuje banka Zagrebačka, která spravuje finance každého čtvrtého Chorvata. Jde o největší banku v zemi s 840 bankomaty a 132 pobočkami. Pokud tedy pro výběr z bankomatu zvolí klient UniCredit Bank tuto banku, přijde ho výběr na pět korun (poplatek ve stejné výši jako v Česku).
Česká spořitelna, člen skupiny Erste Group, má v Chorvatsku partnerskou banku se 149 pobočkami a 659 bankomaty. „Vzhledem k tomu, že Chorvatsko patří mezi země, kde působí skupina Erste Group, klienty České spořitelny bude stát výběr z bankomatu pouze šest korun,“ uvedl pro Právo Marek Pšeničný.
Pokud ale klienti UniCredit či České spořitelny zvolí pro výběr jinou než partnerskou banku, poplatek je přijde na 100 korun + 0,5 procenta z vybírané částky (UniCredit Bank), respektive na 125 korun (Česká spořitelna).
Klienti ČSOB zaplatí vždy za výběr debetní kartou 80 korun + 0,5 procenta z vybírané částky (kreditní karta – 80 korun + 1,5 procenta z vybírané částky), klienty Komerční banky výběr z bankomatu přijde na 1 procento z částky, minimálně však 100 korun, a klienti GE Money Bank se musí připravit na 100 korun + 0,5 procenta z vybírané částky (kreditní karta – 100 korun + 1 procento z vybírané částky).
Klienti MasterCard a Ery mají levnější potraviny
Po oba prázdninové měsíce mohou majitelé karet MasterCard a klienti Ery Poštovní spořitelny nakupovat za akční ceny v nejlepších chorvatských supermarketech Konzum.
„Chorvatsko je dlouhodobě a pravidelně navštěvovanou letní destinací mnoha českých rodin. Klienti ČSOB a Ery tam standardně během července a srpna utratí platebními kartami zhruba 130 miliónů korun,“ uvedl Jan Doubek z Ery.
„I proto, že někteří turisté potraviny nakupují v tamních řetězcích, domluvili jsme spolupráci s jedničkou mezi chorvatskými supermarkety, sítí Konzum. Držitelé karet MasterCard včetně klientů Ery tak budou moci po předložení slevových kupónů nakupovat výhodněji vybrané potraviny,“ dodala Tereza Janková z MasterCard.
Slevové kupóny si klienti mohou vyzvednout v Era finančních centrech a na specializovaných bankovních přepážkách na České poště, případně si mohou stáhnout PDF formát kupónů na webových stránkách banky.