Hlavní obsah

Chalupy a chaty berou Češi útokem

Češi kupují chaty a chalupy jako nikdy předtím. A je to znát na cenách. Rostou. Nezáleží ani tak na stavu objektu, ale hlavně na atraktivitě místa a velikosti pozemku. Za tři miliony už z veřejné nabídky nekoupíte chalupu, která se nemusí hned nákladně opravovat, a je v přírodě.

Foto: Profimedia.cz

Ilustrační snímek

Článek

„V pátek jsem dal inzerát, v sobotu jsem měl dvacet prohlídek a dalších dvacet lidí volalo v průběhu víkendu. V pondělí jsme šli s vybraným zájemcem podepsat rezervační smlouvu. Je to masakr, někteří mi i sprostě nadávali, že jim to neprodám a že i když je to zamluvené, přeplatí to, že prodali byt v Praze,“ popsal realitní makléř z menší realitní kanceláře.

Cení se hlavně místo

Na konci března dal do inzerce osmdesátimetrovou chaloupku v Zaječově v okrese Beroun za nabídkovou cenu 3,52 milionu korun včetně provize. Pozemek jako dlaň, necelých dvě stě metrů čtverečních. Jenže uvnitř jako z pohádky a hlavně hned u brdských lesů. Takže u přírody a zároveň v hodinovém dosahu od hlavního města.

Ceny chat a chalup strmě rostou

Finance

„Chata nebo chalupa v přírodě u města najde majitele do 14 dnů,“ potvrzuje šéf portálu Bezrealitky.cz Hendrik Meyer.

Brdy jsou vůbec nedostatkové zboží. Nemůže se zde stavět a volných chalup k rekreaci či bydlení příliš není. V Nových Mitrovicích se jedna objevila za 3,8 milionu. Zhruba tisíc metrů pozemek, vkusný interiér. Nabízely ji dvě realitky. Během čtrnácti dnů o ni byla taková rvačka, že podle jednoho z makléřů cena vyšplhala bezmála ke čtyřem a půl milionu korun.

Chata nebo chalupa v přírodě u města najde majitele do 14 dnů
Hendrik Meyer, Bezrealitky.cz

Anebo poloroubená chalupa 177 metrů plochy na pozemku 3500 metrů čtverečních přímo u lesa v Orlických horách (LiberkRampuše). Nabídková cena 3,7 milionu.

Za týden už makléř zájemcům oznamuje, že má jednoho za 3,9 a další je ochotný dát přes čtyři. Zájemců dvě desítky, polovina s hypotékou, polovina s hotovostí. Má tedy cenu jezdit na prohlídku? „Ani ne, když tak vám zavolám,“ odvětil upřímně.

Vesnice Březiny u řeky Svratky nedaleko Poličky. Zánovní větší roubenka, přes čtyři tisíce metrů louky a lesa. Nikde se už nesmí nově stavět. V ceně zahradní traktůrek a záložní elektrocentrála. Dříve penzion. Nabídková cena 15,5 milionu.

O chalupy je zájem, koupi lze financovat i hypotékou

Finance

Za necelý měsíc prodáno za více než sedmnáct milionů. Stejně drahé jako české hvozdy a vesnice je třeba Pálava. Penzion s malou vinicí a vlastním bytem za deset dvanáct milionů? Běžná cena na internetovém bazaru.

Pod novými taškami prožrané trámy

Není ale všechno zlato, co se třpytí. Osm kilometrů od Strakonic se už skoro rok nabízí na první pohled malebná jihočeská chaloupka.

Silné poctivé stěny, pěkně opravené dvě místnosti, z kotle měděné trubky do radiátoru, velká stodola součástí stavení, celkově 225 metrů čtverečních plochy a především velký pozemek 2600 metrů čtverečních, jenž jde rozdělit na ještě jednu parcelu třeba pro dřevostavbu. Elektřina, voda z vodovodu, možnost obnovit i studnu. Do dálky září nové tašky na střeše.

A příběh, který se pojí ke každé chalupě? Manželé místo milovali, opravovali, ale rozvedli se. Majitelka původně chtěla sedm milionů. Makléř se chytal za hlavu a radil, že má jít pod čtyři. Trvala na 4,6, pak cenu tedy snížila na 4,2 milionu.

Podrobná prohlídka napoví, co zájemce odradí. Pod novými taškami, latěmi a parotěsnou fólií, položenými před čtyřmi lety, je krov napadený červotočem a dřevomorkou. Do některých trámů zajedete prstem. Střecha by se musela sundat, krov udělat nový. Náklad kolem milionu? Ani se už nechce počítat. Dalším „ale“ je okolí.

Vedle typických a pěkně opravených jihočeských dvorů u cesty září novostavba s fialovou či zelenou omítkou, ruina hospodářského stavení či nevzhledné bytovky. Hospoda, kostel, hřiště? Kde nic, tu nic.

Související témata:

Výběr článků

Načítám