Článek
„Je zde riziko přesunutí investic do jiných zemí po vypršení daňových prázdnin a jiných investičních pobídek. Další hrozbou je zneužívání exotických jurisdikcí k daňovým únikům,“ konstatuje se mimo jiné v Analýze konkurenceschopnosti ČR.
Negativní je nízká úvěrová efektivita bankovního sektoru a neochota bank poskytovat investiční kapitál.
Analýza připravovaná pod vedením náměstka ministra průmyslu Martina Tlapy a ředitele státní exportní agentury CzechTrade Ivana Jukla mimo jiné zdůrazňuje „vysokou korupci, zneužívání veřejných fondů a nízkou transparentnost rozhodování státní správy". Za hrozbu považuje vysokou závislost exportu, jenž je orientován z drtivé většiny na automobilový průmysl.
„Výstražná kontrolka by měla svítit naplno, neboť pouhých čtyřicet ze všech pěti tisíc vývozních položek tvoří více než polovinu celkového objemu našeho exportu. A těchto čtyřicet položek se většinou váže na automobilový průmysl, přičemž navíc většina exportérů je závislá na zahraničních investorech,“ tvrdí šéf CzechTrade Ivan Jukl.
Na tapetě jsou i banky
„Negativní je nízká úvěrová efektivita bankovního sektoru, neochota bank poskytovat investiční kapitál a nedostatečně tržní prostředí v bankovním sektoru,“ konstatuje se překvapivě v analýze MPO. Dále s odvoláním na studii OECD tvrdí, že regulace investičního prostředí v nových členských státech EU, včetně Česka, je výrazně restriktivnější, než v původní patnáctce.
V ČR je téměř vyloučené bez pomoci specialisty správně zaplatit daně nebo založit obchodní společnost.
„Za necelé dva roky se sice podařilo snížit administrativní zátěž o osm procent, což podnikatelům každoročně ušetří šest miliard korun, ale naproti tomu v ČR je téměř vyloučené bez pomoci specialisty správně zaplatit daně nebo založit obchodní společnost,“ shrnuje analýza.
Nejlepších výsledků podle studie dosahují oblasti, které jsou „nejvíce vzdáleny od domácího politického, administrativního a soudního vlivu.“
Za další negativa označuje nízký věk dobrovolného odchodu do důchodu.