Článek
Z aktuálního průzkumu ERV Evropské pojišťovny vyplynulo, že letošní zimní sezonu budou Češi na horách trávit častěji než loni. Zatímco v loňském roce za zimními radovánkami vyrazilo 30 procent lidí, letos to má v plánu 43 procent oslovených.
Největší nápor mohou zimní střediska očekávat v únoru, kdy se na hory chystají více než dvě pětiny lyžařů, v lednu jich bude o něco méně (39 procent) a v březnu pak necelá pětina. Do konce letošního roku chce lyžovačku stihnout zhruba každý sedmý.
Skiareály doufají, že letos sezona bude. Bez zdražení to ale nepůjde, hlásí
![](http://d15-a.sdn.cz/d_15/c_img_F_J/W5AdPV.jpeg?fl=cro,1,0,1278,719%7Cres,160,,1%7Cjpg,80,,1)
„Obecně se dá říct, že nejvíce jezdí Češi na hory v období jarních prázdnin, které příští rok vychází v termínu od 7. února až 20. března 2022,“ uvedl Vlastimil Divoký. Co se týče způsobu dopravy, jednoznačně dominují cesty automobilem.
Naprostá většina těch, kteří plánují na hory vyrazit, zůstane doma v Česku (68 procent), rakouské sjezdovky pak vyzkouší necelá třetina, pětina plánuje lyžovat v Itálii a každý osmý na Slovensku.
Lyžování je nejrizikovějším zimním sportem
I přesto, že zimním radovánkám se můžeme věnovat jen několik měsíců v roce, údaje pojišťoven naznačují, že lyžování z pohledu počtu škod i jejich závažnosti patří mezi velmi rizikové sporty. U mužů je hned po fotbalu druhým nejrizikovějším. U žen jde o nejnebezpečnější sport vůbec.
Lyžařské areály zahájily sezonu, sněhové podmínky jsou velmi dobré
![](http://d15-a.sdn.cz/d_15/c_img_gQ_i/VIrH26.jpeg?fl=cro,0,1,798,448%7Cres,160,,1%7Cjpg,80,,1)
Statistiky hovoří jasně, každý třetí úraz z lyžování je vážný. U snowboardingu je to dokonce polovina všech případů. Nejčastěji dochází k úrazům hlavy, končetin a páteře.
„Kvalitní helma a chránič páteře by proto měly být naprostým základem u všech lyžařů, nejen u dětí,“ upozornil Divoký.
Nejvážnější úrazy pak vznikají srážkou s jiným lyžařem, jako tomu bylo v případě klienta pojišťovny, který v Alpách srazil 55letou lyžařku. Ta utrpěla zlomeninu holenní kosti a krčku, dále měla přetrhané kolenní vazy. Celkový účet se vyšplhal na téměř dva miliony korun.
Pojistka „na blbost” je nezbytná, v Itálii povinná
Pokud vyrazíte na hory do zahraničí, rozhodně nezapomeňte na sjednání kvalitního cestovního pojištění. Počítejte s tím, že většina zdravotních zařízení je soukromá a nelze v nich uplatnit Evropský průkaz zdravotního pojištění, tzv. EHIC kartu (zdravotní kartička pojišťovny).
Češi se při cestování covidu nebojí, ale pojišťují se nejvíc ze všech Evropanů
![](http://d15-a.sdn.cz/d_15/c_img_gW_c/TzCEwo.jpeg?fl=cro,0,29,999,562%7Cres,160,,1%7Cjpg,80,,1)
Důležité je i to, aby vaše pojištění krylo škody, které byste mohli způsobit někomu jinému. jedná se o tzv. pojištění odpovědnosti, lidově řečeno pojistka na blbost.
V případě, že vyrazíte na lyže do Itálie, od 1. ledna 2022 vás na sjezdovky bez této pojistky ani nepustí. „Všichni, kdo se pohybují na sjezdovce, se budou muset prokázat potvrzením o uzavřeném pojištění odpovědnosti za škody nebo úrazy způsobené třetím osobám,” upozornila na nové opatření Irena Jakobová ze společnasti Fingo.cz.
Madonna di Campiglio je k návštěvníkům vstřícná, ale důsledná
![](http://d15-a.sdn.cz/d_15/c_img_gR_e/oy4H8E.jpeg?fl=cro,0,236,1280,720%7Cres,160,,1%7Cjpg,80,,1)
Jak dále dodala, potvrzení může být v tištěné podobě nebo v aplikaci dané pojišťovny. „Musíte ho mít stále u sebe. Za nedodržení hrozí pokuta od 100 do 150 eur a odebrání skipasu.”