Článek
Z velkého množství dat, která o sobě dalším stranám poskytujeme, považují Češi za nejcitlivější data týkající se financí, ukázala mezinárodní studie společnosti EOS. Chránit informace o kreditní kartě a bankovním účtu, mezi něž patří například výše zůstatku a pohyby na účtu, je důležité pro více než tři čtvrtiny lidí.
Stejně tak data umožňující přístup k bankovnímu účtu vyžadují podle zhruba sedmi lidí z deseti vysoký stupeň ochrany. Na druhou stranu jen pro čtvrtinu Čechů jsou velmi citlivé informace o jejich příjmu.
Údaje o svém soukromí si už tolik nechráníme
Data o zdraví oproti finančním údajům považuje za nutné chránit jen necelá čtvrtina Čechů.
Důležitá pro Čechy není ani ochrana osobních informací, opatrně s nimi zachází jen každý pátý oslovený. Data o pohybu a data z GPS jsou citlivá pro necelou pětinu Čechů. Prostřednictvím nejrůznějších aplikací tak lidé sdílí svůj pohyb se členy rodiny, s přáteli, nevědomky ale často i s dalšími třetími stranami. Sledování osob je dnes možné i přes mobilní operátory nebo pohyby na kartě.
Své fotografie podle průzkumu zabezpečuje jen každý sedmý uživatel internetu.
Heslo do banky vás pustí i k úřadům
Žebříček nejcitlivějších dat se příliš neliší ani v mezinárodním měřítku.
„Češi přistupují k datům a jejich ochraně podobně jako většina Evropy. Finanční data jsou všeobecně považována za aktivum, které stojí za to chránit proti jejich zneužití před nesolidními společnostmi. Západní Evropané jsou v tomto směru o něco méně opatrní než Američané nebo Rusové. Stejně tak dnes vysoce citlivé zdravotní informace nejsou téměř nikde považovány za zvlášť hodny ochrany s výjimkou spotřebitelů ve Švýcarsku a v Německu, kde si více uvědomují i tento problém,“ doplnil Vladimír Vachel ze společnosti EOS KSI.