Článek
Mnozí cestující už znají svá práva ohledně nároku na finanční kompenzaci v případě, že došlo ke zpoždění či dokonce zrušení jejich letu. Na druhou stranu ale řada lidí netuší, že na odškodnění mají mnohdy nárok i tehdy, když dojde ke zpoždění vlaku. Přitom služby železnice Češi využívají mnohem častěji.
ČTĚTE TAKÉ |
---|
Kdy vás odškodní za zpožděný let |
O tom, že vlak bude mít zpoždění jak při příjezdu, tak odjezdu, musí dopravce cestující průběžně informovat. Zároveň je povinen sdělit i předpokládaný čas jeho odjezdu či příjezdu.
Pokud má vlak alespoň hodinové zpoždění, můžete si vybrat. Buď cestu zrušit a nechat si vrátit jízdné, nebo v cestě dál pokračovat. Ať už se rozhodnete jakkoliv, máte nárok na kompenzaci od železničního dopravce.
Výše odškodnění závisí na délce zpoždění
„Pokud zpoždění mezi výchozí a cílovou stanicí činí 60 až 119 minut, může cestující od železničního dopravce požadovat odškodnění ve výši 25 procent ceny jízdenky. U zpoždění přesahujícího 120 minut činí výše kompenzace 50 procent ceny jízdenky. Ani v jednom případě ale cestující neztrácí nárok na přepravu,“ upozornila Eduarda Hekšová, ředitelka spotřebitelské organizace dTest.
Odškodnit vás dopravce musí do jednoho měsíce od podání žádosti, a to ve formě poukázek nebo jiných služeb. Pokud budete požadovat vyplatit kompenzaci v penězích, je povinen vám vyhovět.
Kdy k výplatě nedojde?
Pokud ale výše finanční kompenzace nebude dosahovat alespoň čtyř eur (zhruba 100 korun), dopravce není povinen vám odškodnění poskytnout.
Nárok na odškodnění nebudete mít ani tehdy, pokud jste o zpoždění byli informováni ještě před zakoupením jízdenky. A stejně tak v případě, pokud je zpoždění vzhledem k pokračování jiným spojem kratší než 60 minut.
Další nároky cestujících
„Pokud je zpoždění při příjezdu nebo odjezdu delší než 60 minut, měl by dopravce nabídnout cestujícím zdarma i občerstvení úměrně k čekací době, pokud je ve vlaku či stanici k dispozici," doplnila Hekšová.
Cestující má také nárok na hotelové nebo jiné ubytování a přepravu mezi železniční stanicí a místem ubytování v případě, že je nutný pobyt na jednu nebo více nocí. V případě, že vlak uvízne na trati, máte, je-li to pochopitelně možné, nárok na přepravu z vlaku do náhradní výchozí nebo cílové stanice. Dopravce musí pro cestující vypravit náhradní dopravní spoje, pokud není dále možné pokračovat v jízdě vlakem.
Evropské nařízení
Na celostátních i regionálních drahách v České republice provozuje osobní dopravu více dopravců. Na všechny železniční cesty a dopravní spoje se přitom vztahuje evropské nařízení o právech a povinnostech cestujících v železniční dopravě.
To také stanoví minimální výši odškodného v případě zpoždění. Někteří dopravci však poskytují i vyšší odškodnění, než je stanoveno v nařízení. Na jeho výši má pak vliv důvod zpoždění. Pokud se jedná o zpoždění zaviněné ze strany dopravce, je odškodnění vyšší než u nezaviněného zpoždění, kterému dopravce nemohl zabránit. Podrobná úprava odškodnění je obsažena v přepravních podmínkách dopravců.