Článek
Červnový průzkum agentury NMS Market Research pro společnost Golden Gate mezi tisíci respondenty z celé ČR ukázal, že polovina Čechů si spoří, ale do investic se pustí jen pětina. Ostatní se přiznali, že z tohoto způsobu zhodnocení peněz mají buď strach, nebo neví, jak na to.
Mezi investory jsou častěji zastoupeni muži (26 procent) a také lidé žijící v domácnostech s vyššími příjmy nad 40 tisíc korun (39 procent). Do investování se častěji pouští i lidé vysokoškolsky vzdělaní (38 procent).
Na investice či úspory si chceme „sáhnout”
Více než tři pětiny lidí považují za důležité, aby investice a úspory byly alespoň zčásti hmatatelné. Tento požadavek je silnější mezi lidmi staršími 55 let, kde je důležitý pro sedm z deseti dotázaných.
Jen pětina lidí se spokojí pouze s papírovou nebo digitální podobou investic, další pětině je to jedno a nechá si raději poradit.
Drahé kovy jako nástroj pro investování peněz preferuje 48 procent lidí. S velkým odstupem pak následuje umění, které upřednostňuje každý devátý oslovený. Devět lidí ze sta lákají investice do starožitností a pět lidí ze sta pak kryptoměny.
To, že jsou investice do zlata a dalších drahých kovů pro českou populaci zajímavé, již delší dobu potvrzuje i Barometr obliby spořicích produktů vydávaný Asociací českých stavebních spořitelen. Z posledního červnového šetření dosáhly drahé kovy obliby 50 procent a umístily se tak na druhém místě hned za nejpreferovanějším spořicím produktem, stavebním spořením.
Barometr zároveň ukázal, že zlato a drahé kovy jsou více preferovaným způsobem zhodnocení peněz než spořicí účty či třeba doplňkové penzijní spoření nebo akcie a obligace.
Analytik: Zlato je nyní podhodnocené
V současnosti do zlata nebo stříbra investuje kolem 100 tisíc Čechů. Výše investice se nejčastěji pohybuje v desítkách tisíc korun. Nad 200 tisíc korun má uloženo méně než desetina investorů do drahých kovů.
„Český trh s drahými kovy je stále ještě na svém počátku. Zlato a stříbro se už ale stávají běžnou součástí investičních portfolií českých domácností. A v následujících letech předpokládáme dynamický nárůst zájmu o tento typ investic,“ uvedl Vladimír Brůna ze společnosti Golden Gate.
Cena zlata momentálně prochází krátkodobou korekcí, když zaznamenala nové letošní minimum. Od začátku roku klesla o tři procenta až na současných zhruba 1260 dolarů za trojskou unci. Důvodem poklesu je podle analytiků mimo jiné rostoucí kurz amerického dolaru a politika prezidenta Donalda Trumpa.
„Po pádu z vrcholu v roce 2011 je zlato oproti ostatním aktivům, jako jsou akcie, dluhopisy nebo nemovitosti značně podhodnocené, a proto zajímavé pro investory. Jako věky prověřená jistota má smysl zejména fyzické zlato,“ upozornil Štěpán Pírko ze společnosti Colosseum.