Článek
Každý třetí Čech starší 55 let má své volné peníze uloženy na běžném účtu. O něco více je těch, kteří volí spořicí účty či termínované vklady.
Doma si své přebytečné finance v současnosti uchovává jen zanedbatelné procento Čechů nad 55 let.
„Ženy jsou podle průzkumu spořivější, ale zároveň konzervativnější. Muži v této věkové kategorii totiž více investují, nejčastěji do nemovitostí nebo podílových fondů,“ upozornil Přemysl Valouch z Expobank.
Na spořicích účtech či termínovaných vkladech se snaží své finance rozmnožit téměř polovina žen, na běžné účty pak ukládá peníze čtvrtina žen. U mužů je poměr ukládání peněz na běžné nebo spořicí účty téměř vyrovnaný - každý z produktů volí zhruba třetina z nich. Do fondů pak investuje dvojnásobek mužů než žen (13 procent mužů vs. šest procent žen).
Na spořicích účtech či termínovaných vkladech má peníze uloženy i více než polovina starších lidí žijících v Praze, jen pětina z nich naopak volí běžné účty.
Starší generace hledá informace na internetu
Finanční rady hledají Češi starší 55 let nejčastěji na internetu, uvedla to třetina z nich. Čtvrtina se naopak řídí radami svých rodinných příslušníků. Za odborníky - do banky či k finančním poradcům - pak zavítá další čtvrtina starších lidí.
Na rady a zkušenosti svých potomků dá každý desátý senior, ženy (12 procent) jim oproti mužům (4 procenta) věří více.
„Rady na internetu dnes nehledají jen mladí lidé, ale i starší generace. Internetové bankovnictví například využívají již naprosto běžně. Do banky často přijdou informováni a více než obecný produkt je zajímá řešení na míru,“ upozornil Valouch.
Z výsledků výzkumu také vyplynulo, že bankám důvěřují dvě třetiny lidí, obzvlášť pak pracovníkům na přepážkách. K těm mají důvěru tři čtvrtiny Čechů. O něco méně lidé důvěřují finančním poradcům - necelá polovina dotázaných straších 55 let.