Článek
Export z EU se ve třetím čtvrtletí snížil proti předchozím třem měsícům o 1,8 procenta, zatímco import klesl o 0,4 procenta. Pokles dovozu a vývozu zaznamenaly všechny velké ekonomiky EU. Propad exportu v EU byl mnohem výraznější než pokles o 0,7 procenta, který vykázala celá skupina největších ekonomik světa G20, uvedly Financial Times.
„Evropský obchod výrazně ovlivňuje nejistota kolem obchodní války a kolem brexitu,” uvedl ekonom Timme Spakman ze společnosti ING. „Na evropský obchod mělo dopad i zpomalení německého průmyslu, protože němečtí výrobci místo dovozu nových polotovarů čerpají zásoby,” dodal.
Příští recese dopadne na Evropu drtivěji než krize před 10 lety, varuje Moody’s
Slabý výkon zahraničního obchodu představuje významnou brzdu hospodářského růstu v Evropě. Řada evropských ekonomik je totiž na obchodu silně závislá, upozorňuje FT.
Světové prodeje aut čeká největší propad od krize
Přední centrální banky v reakci na zpomalování hospodářského růstu a útlum obchodu v posledních měsících přikročily k uvolňování měnové politiky, to se však podle analytika Adama Slatera ze společnosti Oxford Economics ještě neprojevilo a vyhlídky pro blízkou budoucnost zůstávají nepříznivé. „Jakékoli zlepšení situace v obchodu se zdá být křehké a omezené,” uvedl Slater.
Evropská centrální banka (ECB) se v září rozhodla podpořit ekonomiku eurozóny snížením depozitní úrokové sazby hlouběji do záporného pásma a obnovením nákupů dluhopisů. Hrubý domácí produkt (HDP) eurozóny se v letošním třetím čtvrtletí zvýšil pouze o 0,2 procenta, což je stejné tempo jako ve druhém kvartálu. Meziročně eurozóna rostla o 1,2 procenta a celá EU o 1,3 procenta.