Článek
Sassoon tak přispěl k proměně kulturního prostředí během 60. let. „Geometrické“ a „architektonické“ střihy, jak je nazýval, byly nenáročné na úpravu a nosily je i manekýnky předvádějící modely popularizátorky minisukní Mary Quantové.
„Ženy začaly chodit do práce a chopily se moci. Neměly už čas sedět pod vysoušeči,“ komentoval kdysi Sassoon svůj krok, kterým se definitivně rozcházel s „natáčkovými“ trendy poválečné éry. „Přinesl revoluci do způsobu života každého člověka,“ komentovala jeho přínos britská návrhářka Quantová.
Vidal Sassoon se narodil v roce 1928 v židovské rodině žijící v západním Londýně. Když mu bylo pět let, otec rodinu opustil a matka malého Vidala i s bratrem musela dát do sirotčince, protože nemohla děti sama uživit.
Ve svých dvaceti letech se Sassoon vydal do Izraele, kde bojoval ve válce o nezávislost proti egyptským a syrským jednotkám. Po návratu do Londýna začal pracovat pro slavného kadeřníka Teasy Weasy Raymonda, v roce 1954 si pak v rodném městě otevřel svůj první salón.
„Chtěl jsem být fotbalistou, ale maminka řekla, že se mám vyučit kadeřníkem,“ vzpomínal Sassoon s odstupem let.
![](http://d15-a.sdn.cz/d_15/c_img_F_F/KzzBZr6.jpeg?fl=cro,0,24,800,450%7Cres,1200,,1%7Cjpg,80,,1)
Sassoon s modelkou v Šanghaji v roce 1997
Jeho nový střih si posléze oblíbily ženy po celém světě. Sassoon pak ovládl trh i se svými šampóny a dalšími vlasovými přípravky. K tomu založil akademii pro vlasové designéry.
Sassoon se přestal obchodu věnovat v 80. letech. Dál podporoval umění, dobročinnost a bojoval proti antisemitismu. Finančně například pomohl New Orleansu, zničenému v roce 2005 hurikánem Katrina.
Sasson byl čtyřikrát ženatý a měl šest dětí.