Článek
Jen za posledních 14 dní tak pohonné hmoty zdražily zhruba o půl koruny na litr.
Nejvíc platí za pohonné hmoty i nadále motoristé na Vysočině. Litr benzínu tam vyjde v průměru na 31,37 koruny, což je o 35 haléřů více než před týdnem. Litr nafty natankují řidiči na pumpách na Vysočině za 30,53 koruny, tedy o třináct haléřů více než před týdnem.
Druhé nejdražší pohonné hmoty se prodávají v Praze. Za litr Naturalu 95 zaplatí řidiči v metropoli průměrných 31,30 koruny, což je o 22 haléřů více než o týden dříve. Litr nafty za týden na pražských čerpacích stanicích zdražil v průměru o 19 haléřů na 30,38 koruny.
Přes 31 korun za litr naturalu zaplatí řidiči ještě v Plzeňském a Jihomoravském kraji. Naopak nejlevněji se tankuje na jihu Čech. Benzín stojí v Jihočeském kraji v průměru 30,40 koruny za litr, což představuje mezitýdenní zdražení o 24 haléřů. Litr nafty na jihu natankujete za 29,41 koruny, ještě před týdnem to bylo o čtvrt koruny méně.
Ceny ropy narazily na strop, začínají zase mírně klesat
Ceny ropy ve středu večer mírně zlevnily, i tak zůstávají velmi vysoké. Severomořská ropa Brent klesla o zhruba půl procenta na 61,90 amerického dolaru za barel, americká lehká ropa WTI odepsala 0,7 procenta a pohybovala se kolem 55,33 dolaru za barel.
Americký Úřad pro energetické informace (EIA) oznámil, že zásoby ropy ve Spojených státech minulý týden vzrostly o 1,9 miliónu barelů, ačkoliv analytici podle průzkumu agentury Reuters očekávali pokles o 2,2 miliónu barelů.
Ceny ropy tlačí dolů rovněž úterní snížení odhadů Mezinárodní agentury pro energii (IEA) pro růst celosvětové poptávky po ropě v letošním a příštím roce. Negativní dopad na ceny mají rovněž vyhlídky na další růst těžby ropy v USA.
IEA navíc v úterý snížila odhad růstu celosvětové poptávky po ropě v letošním a příštím roce. Společně s vyhlídkami na další růst těžby ropy v USA by i tato zpráva měla tlačit na snižování cen, které se ještě před týdnem blížily dvouletému maximu.
Geopolitické napětí na Blízkém východě a výpadky dodávek ze zemí jako Nigérie a Irák totiž ještě předtím pomohly k růstu ceny ropy poprvé od roku 2015 nad 60 dolarů za barel. Globální zásoby ropy se pak snížily, což rovněž tlačilo na zvyšování cen.