Článek
Zakázanou podporu Boeing dostal od amerického státu Washington formou daňové úlevy při vývoji nového modelu 777X v továrně v Everettu.
WTO neupřesnila sumu nepovolené podpory, podle odhadů EU šlo zhruba o 5,7 miliardy dolarů (145 miliard korun), píše Reuters. Airbus tvrdí, že jej podpora připravila na tržbách o 50 miliard dolarů (1,3 biliónu korun).
Rozhodnutí znamená vítězství pro evropského výrobce Airbus v nekončící právní bitvě, uvedl server BBC, který stejně jako americký Wall Street Journal o chystaném rozhodnutí WTO informoval v předstihu.
WTO ale podporu pro Boeing kritizovala v minulosti a žádala o její ukončení. Právníci Boeingu odmítají možnost, že by měla firma podporu vracet.
Letitá praxe se změnila v bitvu právníků
Naopak v září WTO rozhodla, že Airbus získal nedovolenou podporu miliard eur díky nízkým úrokům od vlád čtyř zemí a Evropské unie. EU se proti rozhodnutí odvolala.
Vládní podpora pro strategický obor výroby letadel přitom byla dlouhá léta běžnou praxí, připomíná BBC. Boeing dostává peníze od NASA a amerického ministerstva obrany, Airbus díky mimořádně výhodným vládním půjčkám. Až v roce 2004 vypukla bitva, která se vleče dodnes a znamená dobrý příjem pro zastupující právníky.
Kanadská vláda podobně podporuje domácího výrobce Bombardier. Novou konkurencí pro duo Boeing - Airbus má být čínská státní firma Comac a její projekt prvního čínského dopravního letadla, na kterém spolupracuje s Rusy. [celá zpráva]