Článek
Téměř 70 procent elektrické energie v zemi obstarávají tři hydroelektrárny. Jedna z nich je na přehradě Guri na řece Caroni, nese jméno Simóna Bolívara – jihoamerického hrdiny boje za nezávislost. Hladina přehrady je nyní velmi nízko. Pokud klesne ještě o tři metry, elektrárna už nebude provozuschopná.
Madurova vláda tvrdí, že vinno je kritické sucho, způsobené fenoménem El Niňo, a také údajné sabotáže rozvodné sítě, ze kterých viní opozici. Kabinet již několik měsíců žádá domácnosti, aby šetřily proudem, a dokonce omezil pracovní dobu státních zaměstnanců.
KOMENTÁŘ DNE: | |
---|---|
Očima Saši Mitrofanova: Srážka aligátora s čápem |
Podle expertů šlo krizi zabránit, kdyby vláda investovala do údržby nádrže a dotáhla do konce plánovanou expanzi termoelektrických elektráren. Experti také varují, že kabinet bude muset zavést elektřinu na příděl, neboť teploty se zvyšují a do období dešťů zbývá ještě mnoho týdnů.
Venezuela je v posledních letech v hluboké ekonomické krizi, kterou umocnil výrazný propad cen ropy – hlavního vývozního artiklu státu. V zemi s největšími prokázanými zásobami ropy na světě je nedostatek mnohých výrobků, včetně základních potravin. Loni klesla ekonomika Venezuely o 5,7 procenta, zatímco míra inflace dosáhla 180,9 procenta.