Článek
Někde podraží i jízdné v městské veřejné dopravě či svoz odpadu. Vláda kvůli dražším energiím rozšiřuje pomoc potřebným.
Od ledna zvyšují ceny silové elektřiny a plynu téměř všichni dodavatelé, celkem si lidé připlatí v krajním případě až desítky tisíc korun ročně. Standardní ceníky u elektřiny se zvýší v průměru o 17 procent, u plynu o 16 procent. Týká se to nezafixovaných cen.
Ministři schválili opatření kvůli cenám energií
Energetický regulační úřad (ERÚ) odhadl nově celkové roční platby u elektřiny a plynu. U malé spotřeby elektřiny v bytě očekává roční nárůst celkových plateb v průměru o takřka 18 procent na 13 800 korun.
Širší pomoc
Lidé, kteří elektřinou ohřívají vodu, zaplatí téměř 20 tisíc korun, meziročně o 21 procent více.
Rodiny, jež elektřinou i topí, pak zaplatí odhadem o čtvrtinu více, a to kolem 32 300 korun. Domácnosti, které k vaření používají zemní plyn, si podle ERÚ celkem připlatí asi 15 procent s průměrnou útratou 2330 korun.
Lidé, kteří v bytě plynem vaří, ohřívají vodu a topí, podle ERÚ utratí bezmála 31 tisíc korun, meziročně o čtvrtinu víc.
Nejvyšší náklady, až o 26 procent vyšší, budou mít rodiny, které plynem vaří, ohřívají vodu a topí v domě. Ty za rok zaplatí přes 50 tisíc korun.
U DPI jsou stále desetitisíce klientů. Mohou mít problém
Podle analytika společnosti ENA Jiřího Gavora ale může být zdražení nakonec o dost vyšší, než očekává ERÚ.
Ohlašované zdražování se sice nedotkne fixovaných smluv, avšak současně o několik procent vzroste všem každoročně stanovovaná regulovaná část ceny, tedy i těm, kdo si cenu zafixovali.
Regulovaná složka fixována není a v průměru se tato část ceny, jež zahrnuje hlavně platby za přenos a distribuci energií, u elektřiny zvýší o 3,7 procenta, u plynu o 2,4 procenta.
Zvyšují se i ceny dálkového vytápění, lidé si připlatí stovky korun měsíčně navíc.
O více než polovinu si připlatí domácnosti v Děčíně, o čtvrtinu v Praze, kde lidé u Pražské teplárenské platí od začátku prosince až o 350 korun měsíčně více. Podobně o čtvrtinu se zvýšily ceny topení v Brně.
Mírně může lidem v příštím roce ulevit to, že minulá vláda zrušila za listopad a prosinec daň z přidané hodnoty (DPH) na energie.
Ta se u menšiny zákazníků – těch s měsíční fakturací – projevila hned. U většiny ale prominutí DPH ze záloh bude znát až v konečném vyúčtování.
Nevídané zdražování: Inflace už dosáhla šesti procent
Minulá vláda také rozšířila množství lidí, kteří si mohli požádat o mimořádnou okamžitou pomoc.
Nynější vláda Petra Fialy (ODS) v tom chce pokračovat a chystá se upravit podmínky žádosti o tuto dávku, například zohledněním hypoték a leasingů. Ministerstvo práce už připravuje vyhlášku.
Zvýšit chce i dostupnost příspěvku na bydlení, a to tím, že k normativům, podle nichž se výše dávky určuje, bude možné připočíst předem stanovenou částku, a tím, že bude možné si ji nárokovat třeba i v podnájmech.
To ještě musí v novele zákona schválit vláda a parlament, má se tak stát během ledna. Žádat o nové dávky půjde zpětně, k říjnu.
Vodné a stočné
Až o deset procent vzrostou také ceny vodného a stočného. Například na Zlínsku lidé za ně zaplatí 94,44 korun za metr krychlový, cena za kubík vody se tak od ledna zvýší bezmála o čtyři koruny.
Také v Praze si lidé příští rok za vodu připlatí. Její cena se zvedne o šest procent.
V případě odpadu v hlavním městě se mění celý systém platby, který svoz některým lidem zvýší až na dvojnásobek. Z jednotlivých měst třeba Plzeň zdraží o zhruba deset procent teplo a o téměř čtyři procenta pitnou i odpadní vodu.
Ekonomika se dostane na úroveň před pandemií, bude vysoká inflace
Nezvedne ale jízdné v MHD a zlevní odpady. Lidé ve Zlínském kraji si příští rok připlatí zejména za teplo, například ve Zlíně teplo zdraží o 18 procent, ve Vsetíně o 40 procent. Zvýší se také cena vody, zhruba o čtyři až pět korun za metr krychlový.
I v Jihlavě stoupne cena tepla v průměru o 40 procent, ve Žďáru nad Sázavou budou jeho dodávky meziročně dražší asi o 32 procent.
Cena pitné vody se stočným od velkých vodárenských firem převýší 100 korun za metr krychlový na Jihlavsku, Třebíčsku, Žďársku.
V Ostravě vzroste cena vody o 3,80 Kč na 88,46 Kč, na Frýdecko-Místecku, Karvinsku, Novojičínsku a Opavsku stoupne od 1. ledna o 4,97 Kč na 95,37 Kč za metr krychlový.
Cestování a jídlo
Zdraží i jízdné na železnici. České dráhy od příštího roku navýší ceny jízdného v průměru o 3,2 procenta. Ceníky jízdného ve veřejné regionální dopravě se měnily v některých krajích již v prosinci.
Ceny plynu v Evropě dál klesají. Díky dodávkám z USA
Další zdražení se ale dá očekávat i u dalších komodit. Pokračovat by mohl i cenový růst potravin.
„V začátku roku by to mělo být v průměru zhruba o deset procent. Ale je to individuální, některý výrobce zvýší ceny o osm, některý o dvanáct procent,“ řekla Právu mluvčí Potravinářské komory Helena Kavanová.
„Příčinou je, že všechno okolo zdražilo – energie, obaly, pohonné hmoty, pracovní síla, suroviny. Není nic, co by nějak výrazně zlevnilo,“ dodala s tím, že se v dalších měsících uvidí, jak se bude vyvíjet třeba trh s energiemi a zda dojde k zastavení růstu cen.
Kde se dají ušetřit peníze |
---|
Snížení teploty na termostatu doma o jeden stupeň (při vytápění nad 21 stupňů) sníží spotřebu energie až o šest procent. |
Teplo uniká dlouhým větráním, a tak je dobré větrat intenzivně a opakovaně, ale krátce. |
Důležitá jsou dobře utěsněná okna i dveře. Radiátoru by v šíření tepla neměl bránit nábytek ani závěsy. |
Lednice nemá stát blízko zdroje tepla. S každým stupněm nad 20 stupňů Celsia stoupá její spotřeba asi o pět procent. |
Doporučuje se nastavit teplotu lednice na +4 stupně a mrazáku na -18 stupňů. O dva stupně nižší zvyšuje spotřebu až o 15 procent. |
Dobré je také dbát na odmrazování. Jeden centimetr námrazy zvyšuje spotřebu mrazáku o tři čtvrtiny. |
LED žárovky spotřebují zhruba sedmkrát méně elektrické energie než běžné žárovky. |
Úspornější je také používat jeden velký světelný zdroj v místnosti. |
Vypojujte nabíječky ze zásuvky v době, kdy nenabíjejí. |
Vodu šetří perlátory na všech kohout cích v domácnosti. |
Sprchou spotřebujete výrazně méně vody než napouštěním vany. |
Pro ohřev vody je lepší rychlovarná konvice než sklokeramická deska. Úplně nejlevnější je ohřev na indukční desce. |
Je dobré ohřívat jen množství vody, které skutečně využijete. |
Dbejte na pravidelný servis plynových kotlů, ušetříte si tím hrozící vyšší výdaje později. |
V obchodech se vyplatí využívat slevových věrnostních karet. |
Při častých cestách po železnici nebo autobusem se vyplatí různé slevy, ať už časové, nebo In-karty pro slevy na jednotlivé jízdy. |
Ověřte si, zda nemáte nárok na sociální dávky třeba na bydlení. |