Článek
Centrální banka odpověděla, že není důvod bít na poplach. „Lidé nemají povinnost bance vysvětlovat, proč chtějí držet bankovky. To znamená, že ty bankovky nejsou ztracené,” citovala z vyjádření stanice CNN.
Podle zářijové zprávy britského Národního auditního úřadu bylo v oběhu rekordních 4,4 miliardy bankovek v hodnotě 76,5 miliardy liber. Bank of England odhaduje, že z této sumy je až 24 procent využíváno pro hotovostní obchodní transakce a dalších pět procent drží britské domácnosti jako úspory. To je ale pořád jen menší část.
Navzdory ústupkům Londýna se Británie a EU nedohodly
„Moc se neví o zbývající částce v hodnotě kolem 50 miliard liber. Možné vysvětlení jsou zahraniční transakce, úspory nepřiznané domácnostmi nebo placení v rámci šedé ekonomiky,” poznamenali auditoři.
I oni doporučili, aby se více zkoumalo, proč v době elektronické roste poptávka po hotovosti a kdo drží takové sumy, třeba i v souvislosti s daňovými úniky.
S pandemií koronaviru ale stoupla poptávka po hotovosti i v dalších světových měnách včetně české koruny. V době krize nebo nejistoty totiž lidé chtějí mít doma větší zásobu hotovosti pro všechny případy. Navíc při zavření obchodů a služeb méně utrácejí.