Článek
Nejvyšší pokutu z potrestané šestice dostala Českomoravská stavební spořitelna - 20,5 miliónů korun. Stavební spořitelna ČS má zaplatit 11,7 miliónu, Modrá pyramida devět miliónů, Raiffeisen dostala sankci 5,3 miliónu, Hypo 4,6 miliónu a Wüstenrot 3,9 miliónu korun.
"Dohoda mohla narušit hospodářskou soutěž na trhu stavebního spoření," řekl předseda ÚOHS Martin Pecina s tím, že se ale úřadu nepodařilo prokázat závažnější delikty - kartel a kolektivní zneužití dominantního postavení.
Právě kvůli těmto podezřením dostala šestice spořitelen v roce 2004 téměř půlmiliardovou pokutu. Tu jim ale ÚOHS v prosinci dalšího roku snížil na 201 miliónů korun. Tento verdikt však neměl dlouhého trvání - spořitelny podaly rozklad. V dalším řízení dostaly pokutu 55 miliónů korun a tu jim v pátek ÚOHS pravomocně potvrdil. "Proti tomuto rozhodnutí mohou spořitelny protestovat pouze formou žaloby u brněnského krajského soudu," podotkl Pecina.
Spořitelny trvají na své nevině
Takový krok spořitelny podle svých vyjádření zvažují. "Stavební spořitelna Wüstenrot se pravděpodobně obrátí na soud," uvedla její mluvčí Helena Dušková s tím, že představenstvo spořitelny rozhodnutí antimonopolního úřadu analyzuje.
Stejně tak se na soud chce obrátit Raiffeisen stavební spořitelna. "Na rozdíl od ÚOHS budeme více konzistentní a trváme na naší nevině. Neučinili jsme nic, čím bychom porušili zákon a nedopustili jsme se nikdy v historii činů, které mohou být považované za nedovolený kartel. Předpokládám, že v krátké době podáme příslušnému soudu správní žalobu a ve věci verdiktu, i kdyby to bylo "pouze" 10 procent z původní sumy, se odvoláme," uvedl marketingový ředitel Raiffeisen stavební spořitelny Tomáš Vašáry.
Ostatní stavební spořitelny zatím rozhodnutí podle svých vyjádření analyzují a rozhodnou se později.