Článek
Uber jízdy naceňuje automatickým systémem, který reaguje na aktuální poptávku. Po teroristickém útoku byl zájem o alternativní taxislužbu nebývale vysoký. Mimořádně vysoké tak byly i ceny.
Společnost krátce po útoku na Twitteru uvedla, že automatické naceňování v New Yorku vypnula. Přesto se na sociálních sítích objevovali lidé, kteří si i nadále stěžovali na přemrštěné ceny.
Surge pricing has been turned off in the #Chelsea #explosion area. Allow extra time for drivers to navigate due to road closures. Stay safe.
— Uber NYC (@Uber_NYC) 18. September 2016
Automatické navyšování ceny podle poptávky
Uber v minulosti několikrát uvedl, že systém automatického navyšování cen podle poptávky (takzvaný surge pricing) je mířen především na řidiče. Vyšší cena zakázky v době zvýšené poptávky motivuje více řidičů, čímž se adekvátně zvýší i nabídka.
Předchází se tak nedostatku taxikářů v situacích, kdy je lidé potřebují. Řidiči Uberu totiž nemají pevnou pracovní dobu a pracují podle vlastního uvážení. Ryan Bourne z londýnského Institutu pro ekonomické záležitosti připomněl, že zvýšení ceny v reakci na podobné neštěstí má další důležitou funkci.
„Odradí ty, kteří by rádi v dané chvíli použili Uber, ale ve skutečnosti ho nepotřebují, a proto jsou citliví na pohyb cen,“ uvedl Bourne.
„Na druhé straně lidé, kteří se octli v ohrožení nebo byli nejvyděšenější, se cenou nenechají tolik ovlivnit, a proto se na ně spíše dostane,“ dodal.
Řidiči se přesunou tam, kde jsou potřeba
Kromě toho je informace o zvýšené poptávce v oblasti důležitá i pro řidiče, kteří už v danou dobu pracují. V sobotu pro ně byla signálem, aby se přesunuli z jiných míst do Chelsea, kde je lidé v danou chvíli potřebovali více, připomněl Bourne.
Uber před několika lety uzavřel s newyorskými úřady dohodu, že v případech přírodních katastrof nebo mimořádných událostí systém automatického navyšování cen omezí.
Ačkoliv v sobotu mimořádná událost oficiálně vyhlášena nebyla, mluvčí společnosti televizi CNBC sdělil, že Uber systém v reakci na výbuch vypnul.