Článek
Praha je v tomto ohledu nejpostiženějším regionem v republice, nicméně katastrofální druhé čtvrtletí má za sebou cestovní ruch v celém Česku. Počet hostů v hotelech a penzionech klesl meziročně o 82,9 procenta. Podobně drasticky se propadl i počet přenocování – o 81,7 procenta.
Ve druhém čtvrtletí se v hotelech a penzionech ubytovalo jen 988 tisíc hostů, což je o 4,8 milionu lidí méně než před rokem
V dubnu o 99 procent méně hostů v celém Česku
K nejbrutálnějšímu meziročnímu propadu návštěvnosti došlo v dubnu, kdy byla přísná restriktivní opatření proti šíření nemoci covid-19 v plném proudu. Počet hostů tento měsíc klesl o 98,9 procenta.
Propad návštěvnosti pokračoval i v květnu, kdy dosáhl 94,1 procenta. K většímu zmírnění meziročního poklesu došlo až v červnu, kdy přijelo o 60,8 procenta hostů méně v meziročním srovnání.
Turistický ruch kvůli pandemii přišel o stovky miliard dolarů
Vedle Prahy se aktuální vývoj silně dotkl také Karlovarského kraje, kde došlo k poklesu o více než milion nocí. K propadu počtu přenocování došlo jak u hostů z Česka (o 66,7 procenta), tak u zahraničních hostů (o 96,2 procenta).
Podle hlavního ekonoma skupiny Natland Petra Bartoně má propad cestovního ruchu širší dopad i na další odvětví. „Cestovní ruch se na domácí ekonomice sice podílí jen zhruba třemi procenty, nepřímo však výpadek zahraničních turistů znamená sníženou poptávku i v dalších sektorech,” uvedl.
Podle Světové organizace cestovního ruchu při OSN (UNWTO) globální pandemie připravila od začátku roku do května turistický ruch celosvětově o tržby ve výši 320 miliard dolarů (7,2 bilionu korun).