Článek
ČSÚ připomněl, že celý leden poznamenala pokračující opatření proti šíření koronaviru. „Většina prodejen nepotravinářského zboží nemohla prodávat vůbec, nebo pouze v omezené míře,” uvedla ředitelka odboru statistiky služeb ČSÚ Marie Boušková.
„Pokles však zaznamenaly nejen prodejny nepotravinářského zboží, ale i prodejny potravin, snížil se také prodej pohonných hmot,” dodala.
Zatímco tržby internetových obchodů rostly téměř o 35 procent, prodeje ve všech kamenných prodejnách se propadly.
V prodejnách s oděvy a obuví tržby klesly o 74,1 procenta, s výrobky pro domácnost o 23,9 procenta, s kosmetickými a toaletními výrobky o 11,9 procenta a s počítačovou a telekomunikační technologií o 9,6 procenta.
Služby přes palubu. Tržby se loni propadly o desítky procent
Pokles se týká i prodejen s potravinami. V těch nespecializovaných, jako jsou supermarkety nebo večerky, to bylo o 3,1 procenta. U těch specializovaných šlo potom o pokles o 19,3 procenta.
„V dalším měsíci se dá čekat opět masivní propad, ale počínaje březnem se situace zlepší. Nejlépe by na tom měly být kasy maloobchodníků statisticky v dubnu, jelikož v tomto měsíci loni meziročně klesly tržby o 10,2 procenta,” připomněl analytik Tomáš Volf ze společnosti Citfin.
„Nebude se jednat o zlepšení situace, ale projeví se vliv nízké srovnávací základny z loňského roku. Na ucelený obrázek o maloobchodních tržbách si budeme muset počkat až na příští rok,” dodal.