Hlavní obsah

Tři čtvrtiny firem sledují adresy, na které se zaměstnanci připojují

Právo, Jindřich Ginter

Více než tři čtvrtiny tuzemských firem monitorují své pracovníky při používání internetu. Celkem 58 procent podniků přístup zaměstnanců na internet omezuje. Vyplývá to z průzkumu společnosti Ernst&Young mezi 280 firmami s více než 100 zaměstnanci.

Článek

Již loni v listopadu Právo informovalo o tom, že přední světová IT společnost Cisco uvedla na trh novou propracovanou softwarovou aplikaci pro vyhodnocování toho, jaké webové stránky zaměstnanci navštěvují, a jaké k tomu zvolili vyhledávací cesty a klíčová slova.

„Je to nová vyhledávací platforma, která automaticky zpracovává obsah procházející sítí v organizaci a označuje jej prostřednictvím klíčových slov. Díky tomu lze pohodlně vyhledávat informace a témata, která vedení zajímají,“ řekl Právu technický konzultant Cisca Jaroslav Martan.

Na hranici zákona

Sofistikované sledování zaměstnanců vyvolává značně kontroverzní reakce. Firma má na jednu stranu právo vědět, co její zaměstnanec v pracovní době dělá, a tvůrce aplikaci obhajuje tím, že díky ní vedení firmy a personální šéfové lépe vyhodnotí schopnosti konkrétného pracovníka a případně jeho skryté schopnosti. Naráží to však na ochranu soukromí.

„Firmy, které takové aplikace ke sledování zaměstnanců využívají, se ocitají na hranici porušení Zákoníku práce, neboť se může jednat o nedovolené sledování zaměstnanců. Toto ustanovení nelze změkčit ani dohodou se zaměstnanci,“ reagoval na to pro Právo předseda Úřadu pro ochranu osobních údajů Igor Němec.

E-maily nesmí firmy číst

Firmy rovněž monitorují i e-maily zaměstnanců. Podle odhadů tak činí čtyřicet procent podniků. V tomto případě může být porušen trestní zákoník. Firmy totiž mohou sledovat adresy v poště, nikoliv její obsah.

„Pokud elektronická pošta přijde do osobní e-mailové schránky zaměstnance, tak ji zaměstnavatel nemůže číst. Podnik může kontrolovat, od koho a v jakém rozsahu zaměstnanec do firemního počítače e-maily dostává a komu píše,“ uvedl odborník na pracovní právo Ladislav Jouza.

Podle něho se vyskytují názory, že zaměstnanec může v pracovní smlouvě nebo v jiné dohodě se zaměstnavatelem vyslovit souhlas s tím, že zaměstnavatel může číst a kontrolovat obsah elektronické pošty. „Takový souhlas je ze zákona neplatný,“ zdůraznil Jouza.

Anketa

Domníváte se, že by firmy měly monitorovat své zaměstnance při práci na internetu?
Ano, v pracovní době se mají zaměstnanci věnovat výhradně své práci
49,5 %
Ne, jedná se nevhodný zásah do soukromí
50,5 %
HLASOVÁNÍ SKONČILO: Celkem hlasovalo 7908 čtenářů.

Výběr článků

Načítám