Článek
V letech probíhající konjunktury se často hovoří o tom, kdy přijde ekonomická krize – recese. Za jeden ze spolehlivých indikátorů je považováno takzvané zplošťování výnosových křivek amerických dluhopisů.
To znamená, že se výnosy krátkodobých a dlouhodobých dluhopisů stále přibližují, až v jednu chvíli začnou dluhopisy s kratší dobou splatnosti vykazovat vyšší výnosy než dluhopisy s delší dobou splatnosti. K tomu došlo i v roce 2007, což předznamenalo světovou finanční krizi.
And there it is - the US 2s/10s yield curve inverts for the first time since 2007. This development has preceded every US recession over the past 45 years. pic.twitter.com/I7UAeuhzGf
— Jamie McGeever (@ReutersJamie) August 14, 2019
Obrázek: Rozdíl mezi výnosem amerických dvouletých a desetiletých dluhopisů. Poprvé od roku 2007 je tento rozdíl záporný – výnosy dluhopisů s dvouletou splatností jsou nyní vyšší než u těch s desetiletou splatností. |
Aktuální vývoj výnosových křivek je mimo jiné důsledkem toho, že jsou dluhopisy v současném prostředí stále atraktivnější. Hodnota akcií totiž v poslední době silně kolísá – je volatilní.
Tím se řadě investorů akciový trh jeví jako příliš riskantní, zatímco státní dluhopisy jsou považovány za poměrně bezpečnou investici s jistým výnosem. Proto se část prostředků přesouvá z akciových trhů do dluhopisů.
Pokud by skutečně přišla recese, tak by centrální banky zřejmě podobně jako před deseti lety reagovaly naopak snížením úrokových sazeb.
Již v prosinci Novinky psaly o inverzi mezi křivkami výnosů tříletých a pětiletých dluhopisů. I tehdy to zneklidnilo trhy. Nejsledovanější je však rozdíl mezi výnosy dvouletých a desetiletých dluhopisů.