Článek
"Opatření, že bychom uzavřeli hranice a zakázali dovážet německé zboží, nepřichází v úvahu," řekl Fuksa.
Podle něj se hned v den, kdy aféra vyšla najevo, tedy 4. ledna, odebraly ráno vzorky vajec, vepřového a později i hovězího masa. Podle Státní veterinární správy (SVS) jsou zatím negativní výsledky všech šesti vzorků vepřového masa. Zaměstnanci potravinářské inspekce odebrali i vzorek vajec. Podle jejich šéfa Jakuba Šebesty je analýza vzorku vajec negativní.
Odebírání vzorků pokračuje. Jen SVS má v terénu 200 inspektorů, kteří dodávky masa a vajec monitorují.
Šéfové zemědělských a kontrolních úřadů zopakovali, že nemají žádné informace o tom, že by se kontaminované maso či krmiva do Česka dovezly.
Fuksa doporučil, aby lidé kupovali maso vyrobené v ČR. "Zvláště v této dioxinové době je logické doporučení, aby lidé dávali pozor na to, co kupují," řekl.
Doplnil, že se snad nyní k němu v EU připojí více ministrů, kteří budou požadovat, aby na výrobcích byla uvedena země původu a ne jen anonymní "made in EU".
Překročené limity
Německo minulý týden zveřejnilo, že firma Harles & Jentzsch vyrobila tuk do krmiv pro zvířata, který obsahoval 77násobek povoleného množství dioxinu. Firma přitom o nepovoleném obsahu věděla už od března. [celá zpráva]
V Německu se zastavil prodej vajec a masa z 4700 farem.
Potraviny či kontaminovaná krmiva se vyvážela například do Nizozemí a podle pondělních informací i do Dánka. Například Slovensko zastavilo prodej německých vajec a masa a testuje je. [celá zpráva]