Hlavní obsah

SWIFT ruské banky ještě neodpojil, stále čeká na pokyn

SWIFT stále ještě neodpojil vybrané ruské banky od svého bankovního systému. Rada Evropské unie totiž ještě instituci nedodala seznam bank, které budou v rámci nových západních sankcí proti Rusku z mezinárodní sítě vyřazeny.

Foto: Dado Ruvic, Reuters

Ilustrační foto

Článek

Lídři evropských zemí, USA a Kanady se během víkendu dohodli na dvou zásadních opatřeních, která mají v odvetě za vojenský vpád na Ukrajinu citelně zranit ruskou ekonomiku. Jedním bylo zmrazení rezerv ruské centrální banky, druhým využití SWIFT, který měl odstřihnout ze svého systému vybrané ruské banky. K tomu ale zatím nedošlo.

SWIFT ve svém úterním prohlášení uvedl, že společné stanovisko západních zemí bere na vědomí a je připraven nastaveným sankcím vyhovět. „Jednáme s těmito orgány, abychom věděli, které subjekty budou podléhat těmto novým opatřením, a jakmile k tomu obdržíme právní pokyn, odpojíme je,“ stojí v prohlášení.

Seznam postižených bank by měla zveřejnit Rada EU. Kdy by k tomu ale mělo dojít, se agentuře Reuters zjistit nepodařilo.

I Švýcarsko uvalí sankce na Rusko

Zahraniční

Světový finanční systém od víkendu postupně přerušuje vazby s Ruskem a jeho bankami. Ruským společnostem se tak výrazně tenčí možnosti, jak na zahraničních trzích obchodovat. V úterý ráno například společnosti Visa a Mastercard oznámily, že v návaznosti na protiruské sankce vyřadily ze svého platebního systému několik finančních institucí.

Systém SWIFT vznikl v roce 1973 jako nezávislá společnost, kterou založily velké evropské a americké banky. Jedná se o mezinárodní síť bankovních plateb se sídlem v Belgii. Systém využívá přes 11 000 finančních institucí ve více než 200 zemích světa. V loňském roce zpracovával průměrně více než 42 milionů zpráv každý den.

Související témata:

Výběr článků

Načítám