Článek
Nadšení Švédů pro ekologii už má na místní letecký byznys měřitelný dopad. Provozovatel deseti velkých letišť Swedavia AB zaznamenal v prvním letošním čtvrtletí meziroční propad domácích cestujících o tři procenta. Podle průzkumu ekologické organizace WWF loni omezilo cestování letadlem s ohledem na změny klimatu 23 procent Švédů.
Trend nyní následují i větší firmy, které cestování letadlem stále více nahrazují videokonferencemi a dalšími digitálními technologiemi.
Ikonou ekologického hnutí je v poslední době mladá aktivistka Greta Thunbergová. Nedávno na sebe upozornila, když do New Yorku místo letadlem cestovala na jachtě se solárním pohonem. Páteční studentské protesty za ochranu klimatu se rozšířily i do dalších zemí včetně Česka.
![](http://d15-a.sdn.cz/d_15/c_img_F_I/ALRCDQ9.jpeg?fl=cro,0,0,1257,707%7Cres,1200,,1%7Cjpg,80,,1)
Záznam: Studentská stávka za klimaVideo: Novinky.cz/ ČTK
Jak upozornil server BBC, hnutí proti létání získává půdu i v dalších zemích, vedle Velké Británie podobné iniciativy vznikly například v Kanadě, Belgii či Francii. Také například oblíbený dánský deník Politiken oznámil, že omezí domácí lety svých novinářů a v cestovní příloze se zaměří na lokality dosažitelné vlakem.
Například výrobce letadel Airbus se ale odklonu od létání neobává a tento týden přišel s odhadem, že celosvětová flotila letadel se do roku 2038 víc než zdvojnásobí na téměř 48 tisíc strojů.