Článek
Odboráři avizovali stávku od počátku listopadu, kdy se jim nepodařilo přesvědčit vládu, aby přijala jejich návrh na změny v zákoníku práce. Nesouhlasí ani se snižováním prostředků na mzdy státních zaměstnanců. Nesouhlas vyvolal i způsob, jakým vláda nechala úsporné normy projednat, tedy stav legislativní nouze. [celá zpráva]
Forma je jasná: celý den by se mělo stávkovat a hotovo
"Forma je jasná: celý den by se mělo stávkovat a hotovo," prohlásil Zavadil. Podle jeho vyjádření pracuje v dotčené sféře na 600 000 lidí. Stávkovat by tak mohli úředníci a další zaměstnanci placení z peněz státního rozpočtu.
"Budeme stávkovat nejen za naše platy, ale za všechny občany této republiky," citovala ČTK předsedkyni Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Dagmar Žitníkovou.
Nečas zopakoval, že vláda neustoupí
Premiér Nečas v pondělí zopakoval, že vláda neustoupí, i ona však chce s odboráři dále jednat. Opatření označil za "bolestivé, ale nutné". Neuskutečnění těchto kroků by podle něj "zničilo možnost přijmout rozpočet s plánovaným deficitem".
Premiér upozornil, že k podobným krokům se uchylují i vlády okolních států. Připomněl také, že v důsledku krize opustilo soukromý sektor několik desítek tisíc lidí, "státní správu neopustil nikdo," doplnil Nečas.
Je to diktát, brání se odbory
Zástupci ozbrojených sborů stávkovat nemohou, odboráři nicméně připomněli, že do stávky se mohou zapojit občanští zaměstnanci. Protest podporuje i největší odborový svaz KOVO.
„Je to diktát bez ohledu na to, co si lidé myslí, bez ohledu na to, co je a co není správné,“ řekl Josef Středula z odborového svazu KOVO.
Protest byl už v září
V září se kvůli vládním škrtům sjelo do Prahy demonstrovat několik desítek tisíc lidí. Kabinet tehdy odborářům vzkázal, že ze svých plánů neustoupí. [celá zpráva]
Odbory chtějí s vládou ještě dále jednat, požádají proto o mimořádnou schůzku tripartity.
Pokud se stávka uskuteční, mohlo by se jednat o jednu z největších protestních akcí od roku 1994, kdy 15 minut stávkovalo půl miliónu lidí.